SOBOTA (14.04) - św. Macieja [święto]

17:00 + Janina LIPSKA (w 6. m-c od śmierci i z okazji urodzin) – od M. i St. KALETA
18:30 w podz. i z prośbą o opiekę MBNP dla rodziny

NIEDZIELA (15.05) - POLA NADZIEI

09:00 + Dorota KULASZEWICZ (z racji urodzin)
11:00
o Boże błog. dla całej rodziny
15:00
Nabożeństwo majowe (kaplica)
18:00
++ Bronisław KULAS, Gertruda, Jan, Edmund oraz dusze w czyśćcu cierpiące

W int. parafian ks. Marek, Lublin

PONIEDZIAŁEK (16.05) - św. Andrzeja Boboli [święto]

18:00 o Boże błog., opiekę MBNP dla ks. Proboszcza (w dniu imienin) – int. od Wspólnoty Margaretki

WTOREK (17.05)

16:00
Przygotowanie do ślubu
18:00
++ Anna i Alfons KAMROWSCY
19:00
Przygotowanie do ślubu

ŚRODA (18.05)

17:00
+ Daria EDEL (1. m-c od śmierci)
18:00
++ Antonina (w r. śmierci), Bernard, Stanisław, Krystyna, Tadeusz oraz Jerzy KUCHAR
19:00
Przygotowanie do ślubu

CZWARTEK (19.05)

18:00
+ Anna PIĄTKOWSKA
19:00
+ Kazimierz FELSKOWSKI (od sąsiadów)

PIĄTEK (20.05)

18:00
++ Małgorzata, Zygmunt, Jadwiga
19:00
+ Jadwiga FORMELA (3. m-c od śm.) – od Wsp. Miłosierdzia Bożego
20:00 – 21:30
Adoracja z uwielbieniem (kościół)

SOBOTA (21.05) - św. Jana Nepomucena [wspomnienie]

10:00
Przygotowanie do ślubu
11:00
Przygotowanie do chrztu
15:00
ŚLUB: pp. Oliwia i Radosław
17:00
+ Piotr POLITOWSKI (1. m-c od śmierci [chrzest]
18:30
++ Piotr i Maria (w r. śmierci) CYRA

NIEDZIELA (22.05)

09:00 + Mirosław PIERZGALSKI (1. rok od śmierci)
11:00
w podz. i z prośbą dla Anny oraz od dary Ducha św. [chrzest]
15:00
Nabożeństwo majowe (kaplica)
18:00
w podz. i z prośbą dla p. Antoniego (z okazji rodzin)

W int. parafian ks. Waldemar, Toruń

MODLITWA O POWOŁANIA (zakończenie modlitwy wiernych):

 

Dobry i łaskawy Ojcze, który wszystko powołujesz do istnienia, rozbudź w młodych ludziach pragnienie świętości i pójścia za Chrystusem Dobrym Pasterzem. Otwórz ich serca na dar kapłaństwa oraz daj im swego Ducha, aby z radością i odwagą odpowiedzieli na Twoje wezwanie. Pozwól im doświadczyć Twojej miłości i umocnij w nich ducha służby i głębokiej więzi z Jezusem, który żyje i króluje na wieki wieków. Amen. Jezu, Maryjo i Józefie – sprawcie, aby nasze serca biły w rytmie Waszych Serc.

OGŁOSZENIA:

Osoby, które proszę o pomoc w utrzymaniu czystości w pomieszczeniach parafialnych to mieszkańcy ul. Kasztanowa: nr 3 (21.05.). Bardzo dziękuję wszystkim rodzinom, które z zaangażowaniem dbają o naszą świątynię. Bóg zapłać. Jeżeli w danym domu mieszka kilka rodzin, proszę, aby wspólnie zajęły się pielęgnacją kościoła. Serdeczne Bóg zapłać za życzliwość. Od czasu udostępnienia kaplicy do wieczystej adoracji proszę, aby rodziny sprzątające kościół zajmowały się także sprzątaniem kaplicy. Jeśli wśród parafian jest ktoś kto chciałby się zająć sprzątaniem obu miejsc kultu (kościół i kaplica wraz z toaletami k. kotłowni i k. kaplicy), proszę o kontakt. Kolejne domy z ul. Kasztanowej, które proszę o pomoc w utrzymaniu czystości miejsc użytku parafialnego to: nr 5 (28.05.); nr 6 (04.06.); rodzice klas II. przed Przyjęciem (11.06.); nr 8 (18.06.); nr 10 (25.06.); nr 12 (02.07.); nr 14 (09.07.); nr 16 (16.07.); nr 18 (23.07.); nr 22 (30.07.); nr 24 (06.08.). Bardzo proszę o życzliwą pomoc.

dziś (14/15.05.), w naszej parafii trwa zbiórka POLA NADZIEI na wsparcie działalności hospicyjnej i na budowę hospicjum w Kartuzach. Wolontariusze zbierają datki w sobotę po Mszy o 17:00 oraz w niedzielę po Mszach o 9:00 i o 11:00. Jeśli ktoś chce wesprzeć tę inicjatywę po innych Mszach, jest to możliwe w zakrystii kościoła.

dziś (15.05.) na zakończenie Mszy św. o 9:00, 11:00 i 18:00, pan Michał będzie przybliżał postać sługi Bożego o. Wenantego Katarzyńca, oraz zachęcał do modlitwy za jego wstawiennictwem.

nabożeństwa majowe będą odbywać się w kaplicy św. Rodziny (miejsce wieczystej adoracji): NIEDZIELE  o godz. 15:00; DNI POWSZEDNIE po Mszy św. o 18:00; dzień wyjścia pielgrzymki do Wejherowa (26. maja) o 6:30 – w maju na Mszach w tygodniu kazań nie będzie, ale w ramach nabożeństwa majowego będą czytane rozważania.

W dniach 3-4.06.2022 r. na Jasnej Górze pod hasłem: „Uczynić różaniec modlitwą wszystkich” odbędzie się X Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca. Pielgrzymka jest otwarta dla wszystkich. Szczegółowy program znajduje się na plakacie.

Wydział Duszpasterski zaprasza wszystkich diecezjan do udziału w kolejnym Diecezjalnym Forum Duszpasterskim „U źródła łaski”, które odbędzie się 4 VI br. w bazylice katedralnej w Pelplinie. Spotkanie będzie poprzedzone nowenną przed Zesłaniem Ducha Świętego z dziewięciu sanktuariów Maryjnych naszej diecezji. Będzie ona transmitowana na stronie nacalyswiat.pl oraz na antenie Radia Głos codziennie (27.05.-04.06.), o godz. 20.00. Tegoroczne Forum będzie jednocześnie zakończeniem i podsumowaniem diecezjalnego etapu Synodu o synodalności. Szczegółowy plan spotkania i nowenny umieszczono na plakatach.

przygotowywana jest tegoroczna procesja Bożego Ciała (16.06.2022) – trasa procesji w tym roku przejdzie ul. Kościelną, do ul. Łąkowej (I. ołtarz), ul. Rzemieślniczą (II. ołtarz), ul. Peplińskiego (III. Ołtarz), ul. Kościelna (IV ołtarz – przed kaplicą Św. Rodziny) – proszę mieszkańców tych ulic o pomoc rodzinom, które zgodziły się przygotować ołtarze. Z serca dziękuje Bóg zapłać.

W roku 2022 zakończy się trzyletni program duszpasterski pt. „Eucharystia daje życie”. Wydział Duszpasterski Kurii zaprasza do realizowania w każdej parafii programu Odnowy Eucharystycznej, który składa się z trzech punktów:

Uroczystość Bożego Ciała

Troska o celebrację liturgii oraz przebieg procesji w uroczystość Bożego Ciała poprzez zatroszczenie się o piękną oprawę liturgiczną oraz krótkie komentarze do czterech ołtarzy na procesję Bożego Ciała.

Cotygodniowa Adoracja Najświętszego Sakramentu

Wyznaczenie i podanie do wiadomości w Uroczystość Bożego Ciała jednego stałego terminu 45-minutowej adoracji Najświętszego Sakramentu, która będzie odbywała się w ciszy oraz podczas której będzie okazja do spowiedzi. W naszej parafii trwa adoracja wieczysta, a dyżur spowiedzi będzie od uroczystości Bożego Ciała w kaplicy Św. Rodziny w każdy czwartek od 16:00 do 17:00.

Katechezy Eucharystyczne

Realizacja 3-minutowych katechez Eucharystycznych w każdą niedzielę przed rozpoczęciem Mszy Świętej od IX 2022 do VI 2023.

KOMUNIKAT parafialny: w naszym kościele przyjęcie Komunii św. jest możliwe przy balaskach: albo do ust (w pozycji klęczącej lub stojącej) albo na „właściwie” złożone dłonie (w pozycji stojącej). Osoby pragnące przyjąć Komunię świętą na dłonie mają obowiązek spożyć Hostię przed kapłanem/szafarzem, włącznie ze wszystkimi cząsteczkami, które mogły pozostać na dłoni. Chrystus jest obecny w każdej cząstce konsekrowanej Hostii, tak więc koniecznym jest sprawdzenie przed odejściem sprzed balasek czy na dłoni nie pozostały żadne cząsteczki. Pamiętajmy, że względy higieniczne, ani zagrożenie epidemiczne nie mogą sprzyjać utracie wiary w rzeczywistą i trwałą obecność Pana Jezusa w Komunii świętej.

Papież Franciszek w adhortacji apostolskiej „Christus vivit”, odwołując się do bł. Carlo Acutisa, napisał do młodych ludzi: „Możesz stać się tym, czym Bóg, twój Stwórca, wie, że jesteś, jeśli przyznasz, że jesteś powołany do wielkich rzeczy. Przyzywaj Ducha Świętego i idź z ufnością do wielkiego celu: świętości. W ten sposób nie będziesz kserokopią. Będziesz w pełni sobą samym” (107). Rozeznawanie powołania do Chrystusowego Kapłaństwa jako drogi do bycia w pełni sobą to fascynujące zaproszenie. Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Pelplińskiej zaprasza młodych mężczyzn, którzy rozpoznają w sobie powołanie do kapłaństwa, do rozpoczęcia formacji i studiów w pelplińskim seminarium, które jest częścią Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Kandydaci, w tym również tegoroczni maturzyści, proszeni są o zgłoszenie się do 12.07.2022 na rozmowę kwalifikacyjną (umówioną telefonicznie – tel. 508.830.077) oraz o złożenie w Rektoracie Seminarium odpowiednich dokumentów. Szczegółowe informacje na temat warunków przyjęcia są podane na stronie internetowej seminariumpelplin.pl oraz w gablocie ogłoszeń w naszym kościele.

biuro parafialne w tym tygodniu będzie czynne w poniedziałek (19:00 – 19:30) oraz we czwartek (19:45-20:15); w sytuacjach nagłych proszę o kontakt (889-238-654).

już od siedmiu tygodni trwa w naszej parafii Dzieło Wieczystej Adoracji –  głównym celem tego dzieła jest Wynagradzanie Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny za grzechy nasze i całego świata. [proszę o ogarnięcie modlitwą również intencji nowych, świętych, licznych powołań do kapłaństwa] Bóg zapłać wszystkim adoratorom za trwanie przy Panu Jezusie. Wspólnie uczymy się godzić życie parafialne z trwaniem przed Najświętszym Sakramentem. W środę 8.czerwca o 19:00 będzie miało miejsce spotkanie dla ADORATORÓW (aby omówić trwającą w parafii wieczystą adorację, wymienić się opiniami i ustalić niektóre zasady). Na stałe zapisanych w grafiku tygodniowym jest już 110 godzin (potrzeba jeszcze 58 osób) – Serdecznie zachęcam do dołączenia do grona stałych adoratorów – poświęcających 1 godzinę tygodniowo na trwanie przed Panem Jezusem, aby wypraszać łaski dla siebie i dla całego świata. Minione tygodnie potwierdzają, że jesteśmy w stanie zastępować się gdy jest taka potrzeba, aby Pan Jezus nigdy nie był sam, nawet gdy ktoś nie może przyjść na swoją godzinę. Bóg zapłać wszystkim adoratorom za wynagradzanie Jezusowi i Maryi.

„W przyszłą niedzielę (14/15.05.), w naszej parafii odbędzie się zbiórka (POLA NADZIEI) na wsparcie działalności hospicyjnej i na budowę hospicjum w Kartuzach. Proszę Wolontariuszy o spotkanie w tej sprawie DZIŚ, w NIEDZIELĘ 08.05. o 10:15, w sali przy kaplicy.

w dniach od 26 do 30 maja odbędzie się piesza pielgrzymka do Wejherowa – serdecznie zapraszam do uczestnictwa w tym dziele modlitewnym wszystkich pielgrzymów: w dzień wyjścia (26.05.) nabożeństwo majowe wyjątkowo rano (6:30), potem Msza św. w intencji pielgrzymów i ich rodzin (7:00).

Żywy Różaniec modli się o duchowe owoce beatyfikacji Pauliny Jaricot, swojej założycielki.  Ogłoszenie jej błogosławioną  odbędzie się 22 maja w Lyonie. Żywy Różaniec jest wspólnotą założoną w 1826 r. w Lyonie, zatwierdzoną przez papieża Grzegorza XVI. W Polsce praktyka Żywego Różańca stała się znana już pod koniec XIX w. Stowarzyszenie Żywy Różaniec ma swój statut, zatwierdzony przez Konferencję Episkopatu Polski. Dziś w prawie każdej parafii w Polsce istnieje i działa wspólnota Żywego Różańca. Jej członkowie, modląc się w papieskich intencjach Apostolstwa Modlitwy, każdego dnia oplatają modlitwą różańcową cały Kościół i świat, a przede wszystkim tych, którzy najbardziej modlitwy potrzebują. Do Żywego Różańca w całej Polsce należy około 2 mln wiernych. Koła i Róże różańcowe działają we wszystkich diecezjach w Polsce. Paulina Jaricot urodziła się 22 lipca 1799 r. w Lyonie we Francji jako córka bogatego przemysłowca. W rodzinie otrzymała staranne wychowanie religijne. W wieku 17 lat podjęła prosty sposób życia i zapragnęła służyć Bogu. Złożyła prywatny ślub czystości. Zaczęła odwiedzać biedne lyońskie rodziny, rozdając im jałmużnę. Proces kanonizacyjny Pauliny Jaricot rozpoczął Pius XI w 1926 r. Dekret o heroiczności cnót uznał papież Jana XXIII w 1963 r. 27 maja 2020 r. Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych ogłosiła z upoważnienia Ojca Świętego dekret o cudzie za wstawiennictwem Pauliny. Doznała go 3,5-letnia Mayline – córka Emmanuela i Nathalie, która pod wpływem zadławienia doświadczyła śmierci mózgowej. Cud wydarzył się w 2012 r., kiedy Papieskie Dzieła Misyjne i Żywy Różaniec obchodziły 150. rocznicę śmierci Pauliny Jaricot.

pragnę zaprosić dzieci, które rok temu przystąpiły do I. Spowiedzi i do I. Komunii św., wraz z rodzicami, na Mszę św. rocznicową (proponuję pierwszy piątek czerwca: 03.06.2022 o godz. 19:00, okazja do spowiedzi byłaby dzień wcześniej, 02.06. od 16:00 do 17:30.) Pozostaje pytanie: czy ta propozycja nie koliduje z planami klas 4?

Wydział Teologiczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oferuje kolejną edycję Studiów Podyplomowych w zakresie katechetyczno-teologicznym, które są skierowane zarówno do nauczycieli innych przedmiotów i uprawniają do uczenia religii, jak również do osób zainteresowanych poszerzeniem wiedzy teologicznej. Studia Podyplomowe realizowane będą w Pelplinie i w Toruniu. Wszelkich informacji udziela ks. prof. dr hab. Janusz Szulist (). Są one także dostępne na stronie https://www.teologia.umk.pl/student/studia-podyplomowe/. Dane kontaktowe Wydziału Teologicznego: (056) 611 49 90; 611 49 94; e-mail: .

w związku z dużą ilością śmieci cmentarnych musimy zakupić jeszcze 2 kontenery (1100 L) – proszę o kontakt, jeśli ktoś wie gdzie można takie kubły kupić w dobrej cenie – obecnie koszt transportu znacznie przewyższa sam koszt utylizacji odpadów nie biodegradowalnych z cmentarza; przypominam o obowiązującej umowie parafialnej, która dotyczy „segregacji” śmieci cmentarnych

w poniedziałek 30. maja o godz. 10:00 z ogrodu/sadu przed Domem Parafialnym zostaną odebrane elektrośmieci: zbiórkę zaczynamy już od poniedziałku (23.05.): miejsce składowania (ogrodzony teren przykościelny na rogu ul. Kościelnej i Pogodnej). Doświadczenie ubiegłego roku uczy, że boisko/parking nie jest właściwym miejscem do składowania zużytych sprzętów AGD i RTV, bo nie jest ogrodzony, a ewentualna dewastacja elektrośmieci może stwarzać zagrożenie dla zdrowia.

[tribe_events]