Aktualnie, z powodu zagrożenia epidemicznego,
w naszym kościele parafialnym może przebywać jednocześnie w przestrzeni dla wiernych

1 os. na 15mkw = 30 osób + służba ołtarza

Proszę o zachowanie wymaganych odstępów w świątyni, dezynfekcję rąk oraz zakrywanie ust i nosa

SOBOTA (19.12)

16:30 Różaniec
17:00 ++ Eulalia i Waldemar WYSZOMIERSCY oraz o zdrowie dla chorych z rodziny
18:00 o łaskę miłosierdzia Bożego i opiekę Matki Bożej w trudnych chwilach dla rodziny Marii Guździoł, o wolę Bożą
19:00 – 20:00 Spowiedź przedświąteczna

NIEDZIELA (20.12) - IV. niedziela adwentu

09:00 ++ Jadwiga SERKOWSKA, Henryk i dusze czyśćcowe
10:15 Różaniec
11:00 ++ Damian, Szczepan, Katarzyna, z rodz. LANDOWSKICH
15:00 Koronka + Komunia św.
15:30 Przygotowanie do chrztu
17:00 ++ Adam STUDZIŃSKI, pokrewni i dusze czyśćcowe
18:00 – 19:00 Spowiedź przedświąteczna

W int. parafian – ks. Sebastian, Pampeluna

PONIEDZIAŁEK (21.12)

06:45 ++ Stanisław i Halina KULAS, z rodziny i dusze czyśćcowe
16:30 Różaniec
17:00 ++ Franciszek (40. r. śmierci) i Irena SZULFER, Bogumiła MIELEWCZYK, Władysław JAKUBEK, dusze czyśćcowe
18:00 – 19:00 Spowiedź przedświąteczna

WTOREK (22.12)

06:45 ++ Gerard, rodzice z obu stron i dusze czyśćcowe
16:30
Różaniec
17:00 w int. chorych parafian
18:00 – 19:00 Spowiedź przedświąteczna

ŚRODA (23.12)

06:45 w int. parafian
16:30 Różaniec
17:00 + Gerard DUŁAK i rodzice z obojga stron
18:00 – 19:00
Spowiedź przedświąteczna

 

CZWARTEK (24.12)

06:45 ++ Bernard, Franciszka MURGLIN, Leon, Teresa, Małgosia STENCEL
11:00 Przygotowanie do chrztu
22:00 PASTERKA (++ z rodzin Dziadowicz, Karnowskich)
23:30 Różaniec
24:00 PASTERKA (w int. parafian)

PIĄTEK (25.12) - Boże Narodzenie

09:00 + Brunon PODJASKI
11:00 ++ rodzice i dziadkowie z obojga stron, brat, bratanek (chrzest)
15:00 Koronka + Nabożeństwo przy żłóbku + Komunia św.
17:00 ++ Paweł LIS oraz rodzice z obu stron

SOBOTA (26.12) - II. święto – oktawa Bożego Narodzenia

09:00 ++ Monika, Zygmunt, Grażyna, Stanisław, Henryk MAKURAT
11:00 ++ Jan KRUSZYŃSKI, Eugeniusz SIKORA, rodzice z obu stron, chrzestni, rodzeństwo (chrzest)
14:00 Przygotowanie do chrztu
15:00 Koronka + Komunia św.
17:00 w 54. rocznicę ślubu pp. Marii i Huberta, w podz. i z prośbą

NIEDZIELA (27.12) - Niedziela Świętej Rodziny – oktawa Bożego Narodzenia

09:00 ++ Zygmunt, Józef, Jerzy FORMELA
11:00 ++ Marta (w 13. r. śmierci) oraz Franciszek i Henryk (chrzest)
15:00 Koronka + Komunia św.
17:00 ++ Halina i Józef TROKA oraz dusze czyśćcowe

 

W int. parafian – ks. Marcin, Rzym

MODLITWA O POWOŁANIA:

 

Dobry i łaskawy Ojcze, który wszystko powołujesz do istnienia, rozbudź w młodych ludziach pragnienie świętości i pójścia za Chrystusem Dobrym Pasterzem. Otwórz ich serca na dar kapłaństwa oraz daj im swego Ducha, aby z radością i odwagą odpowiedzieli na Twoje wezwanie. Pozwól im doświadczyć Twojej miłości i umocnij w nich ducha służby i głębokiej więzi z Jezusem, który żyje i króluje na wieki wieków. Amen. Jezu, Maryjo i Józefie – sprawcie, aby nasze serca biły w rytmie Waszych Serc.

Osoby, które proszę o pomoc w utrzymaniu czystości w pomieszczeniach parafialnych to mieszkańcy ul. Peplińskiego (nr parzyste 14-8) oraz (nr 1-7): nr 7 (26.12.2020). Bardzo dziękuję wszystkim rodzinom, które z zaangażowaniem dbają o naszą świątynię. Bóg zapłać. Jeżeli w danym domu mieszka kilka rodzin, proszę, aby wspólnie zajęły się pielęgnacją kościoła. Kolejne rodziny, które proszę o pomoc w utrzymaniu czystości pomieszczeń parafialnych , to mieszkańcy domów o następujących numerach: nr 4 (02.01.2021); nr 3 (09.01.2021); nr 2 (16.01.); nr 1 (23.01.). Serdeczne Bóg zapłać za życzliwość.

biuro parafialne czynne w wymiarze normalnym (wtorek – piątek: pół godziny po ostatniej mszy świętej wieczornej, z wyjątkiem dni, kiedy w ogłoszeniach są zaznaczone spotkania po Mszach – od 19. do 27.12. biuro czynne tylko po wcześniejszym umówieniu spotkania) w sprawach nagłych proszę o kontakt tel. 889-238-654można zgłaszać intencje na rok 2021, wypominki roczne oraz regulować należności cmentarne (przedłużenie ważności grobów po 20 latach od pochówku, rezerwacje miejsc – proszę potwierdzić w biurze parafialnym rezerwacje zgłoszone przed 09.2020) – ofiary cmentarne są przeznaczone na budowę chodników na cmentarzu.

w naszej parafii trwa NOWENNA POMPEJAŃSKA (do 24.12.); modlimy się w intencji naszej ojczyzny (prosząc szczególnie za młodzieżą z naszej parafii) W tym czasie, codziennie w kościele (w tygodniu o 16:30 a w niedzielę o 10:15; we Wigilię 24.12. różaniec o 23:30) jest odmawiana jedna cząstka różańca (tajemnice dnia) – bardzo dziękuję zelatorom Żywego Różańca za prowadzenie codziennej modlitwy w kościele – Bóg zapłać wszystkim, którzy włączają się w tę ważną inicjatywę duchową

w zakrystii kościoła można nabyć ostatnie świece CARITAS na stół wigilijny oraz opłatki – zebrane środki przeznaczamy na Wolontariat parafialny

roraty w naszym kościele (pon-pt 6:45 i 17:00, sob 7:30);

spowiedź przedświąteczna w parafii: sobota 19.12. (od 19:00 do 20:00) niedziela 20.12. – środa 23.12. (od 18:00 do 19:00)

trwają 33-dniowe rekolekcje internetowe, prowadzone przez wspólnotę TOTA TUA z Poznania (w oparciu o książkę lub audio/video) – rekolekcje potrwają do końca roku (31.12.2020) – zawierzenie się w duchową niewolę Maryi będzie miało miejsce 01.01.2021; ale chętni mogą przeżyć te rekolekcje w wybranym przez siebie czasie (zawierzenie następuje w święto NMP, publicznie w kościele, ale może też być prywatnie złożone, do wiadomości proboszcza)

KOMUNIKAT parafii: w związku z trwającym zagrożeniem epidemicznym i wynikającymi z tego stanu obostrzeniami, pozwalam sobie przypomnieć, że wchodząc do kościoła dezynfekujemy dłonie; w ławkach i w czasie Komunii św. zachowujemy nakazane odstępy; przyjęcie Komunii św. jest możliwe przy balaskach: albo do ust (w pozycji klęczącej lub stojącej) albo na właściwie złożone dłonie (w pozycji stojącej). Przypominam, że osoby pragnące przyjąć Komunię świętą na dłonie proszę o podejście jako pierwsze do balasek przy obrazie Jezu ufam Tobie – przyjmujący Komunię świętą na dłonie ma obowiązek spożyć Hostię przed kapłanem/szafarzem, włącznie ze wszystkimi cząsteczkami, które mogły pozostać na dłoni. Chrystus jest obecny w każdej cząstce konsekrowanej Hostii, tak więc koniecznym jest sprawdzenie przed odejściem sprzed balasek czy na dłoni nie pozostały żadne cząsteczki. Pamiętajmy, że względy higieniczne, ani zagrożenie epidemiczne nie mogą sprzyjać utracie wiary w rzeczywistą i trwałą obecność Pana Jezusa w Komunii świętej.

serdecznie zapraszam do wspólnego świętowania na Mszach świętych w Oktawie Bożego Narodzenia, a w związku z koniecznością ograniczenia ilości wiernych w kościele, proszę aby skorzystać 25.12. ze wszystkich 5 możliwości uczestnictwa we Mszy świętej Bożonarodzeniowej (czwartek 22:00  / piątek 00:00; 9:00; 11:00; 17:00 ) – dodatkowo, po Nabożeństwie przy żłóbku (piątek  15:00) można przyjąć Komunię Świętą.

w oparciu o wskazania Księdza Biskupa Diecezjalnego nt. tegorocznej kolędy w naszej diecezji (zob. ogłoszenia z 13.12.2020) oraz po naradzie z członkami Rady Parafialnej z dn. 16.12.2020, a także biorąc pod uwagę przepisy państwowe ogłoszone 17.12.2020):  kolędowanie w naszej parafii zacznie się dopiero 18.01.2021 r. (czyli po zakończeniu tzw. kwarantanny narodowej); jeśli warunki na to pozwolą kolęda będzie rozpoczynać się mszą świętą o 12:00 w intencji mieszkańców danego odcinka kolędowego (w soboty kolęda zakończy się Mszą o 18:00); osoby, które nie zdecydują się przyjąć kolędy w wyznaczony dzień, proszone są o poinformowanie o tym proboszcza wiadomością tekstową (SMS), najpóźniej w dzień kolędy przed 11:30; w związku z tym, że będę odwiedzał wiernych sam, proszę parafian o towarzyszenie mi do kolejnego domu/mieszkania (w przypadku kolęd na wybudowaniu proszę o pojazd jak w latach ubiegłych); wierni, którzy nie zdecydują się na przyjęcie kolędy, ale będą chcieli skorzystać z przywileju poświęcenia rodziny wodą święconą będą mogli przynieść wodę do poświęcenia lub otrzymają buteleczkę wody poświęconej w kościele (dobrowolne ofiary złożone przy tej okazji będą przeznaczone na fundusz ministrancki); przed datą 18.01. będzie możliwość odprawienia kolędy wyjątkowo w sobotę 02.01.2021 – w domach seniorów jeśli zdecydują się przyjąć mnie z posługą sakramentalną; proszę, abyśmy, ze względów sanitarnych,  przełożyli na wiosnę zaproszenia na posiłek lub kawę w rodzinach; niedziele będą w tym roku bez kolęd regularnych (będzie to czas poświęcenia nowych domów/mieszkań oraz kolęd nadrabianych, nie odbędą się w wyznaczonym czasie ze względu na kwarantannę mieszkańców danego domu…)

już niedługo zostaną zainstalowane w naszym kościele 3 kolejne witraże: 1 duży [Stefana Kardynała Wyszyńskiego] oraz 2 małe nad drzwiami ewakuacyjnymi [z symbolami ognia-światła oraz katedry-soli] – Bóg zapłać ofiarodawcom

w związku z kolejnym wydarzeniem organizowanym przez Fundację Solo Dios Basta: Różaniec Do Granic Czasu, publikuję komunikat Księży Biskupów reagujący na tę inicjatywę:

KOMUNIKAT RADY STAŁEJ KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI ws. FUNDACJI SOLO DIOS BASTA

Rada Stała zwraca uwagę na nieuzgodnione z Konferencją Episkopatu Polski działania Fundacji Solo Dios Basta, która zaprasza osoby duchowne i wiernych świeckich do włączenia się w zaplanowaną na ostatni dzień Starego Roku i sylwestrową noc inicjatywę modlitewną pt. Różaniec do granic czasu. Sylwestrowe czuwanie wiernych na modlitwie ma dopełnić nocna adoracja Najświętszego Sakramentu w dwóch formach do wyboru: albo w ramach eucharystycznej procesji ulicami naszych miejscowości albo „stacjonarnie” – w drzwiach kościoła. Rada Stała zauważa, że Fundacja kolejny raz zaprasza do udziału w wydarzeniu, które pozbawione jest teologicznego i pastoralnego uporządkowania. Ponadto, w ocenie teologów, niektóre wydarzenia, organizowane przez Fundację Solo Dios Basta, bazują m.in. na „magicznym” traktowaniu praktyk religijnych, pobożności o wyłącznie pokutnym charakterze, błędnych interpretacjach słowa Bożego, apokaliptycznej wizji historii i świata, a także na wybranych prywatnych objawieniach. Akcja Różaniec do granic czasu nabiera wymiaru ogólnopolskiego, chociaż nie respektuje zasady przyjętej przez KEP, co do sposobu planowania i organizacji wydarzeń religijnych o charakterze ogólnopolskim; ani nie przedstawiano jej w roku poprzednim (2019) na forum KEP, ani to gremium jej nie zatwierdziło. Konsekwencją takiego braku subordynacji jest fakt, że zarówno biskupi w diecezjach, jak i duszpasterze oraz wierni zaskakiwani są działaniami pozbawionymi jakiegokolwiek pastoralnego uporządkowania i hierarchicznego umocowania. W związku z powyższym Rada Stała zaleca zachowanie dystansu odnośnie do działań Fundacji Solo Dios Basta i równocześnie zachęca duszpasterzy i wiernych świeckich do radosnego przeżywania okresu Bożego Narodzenia, modlitwy w ramach – organizowanego 31 grudnia w wielu parafiach naszej Ojczyzny – nabożeństwa dziękczynno-przebłagalnego na zakończenie Starego Roku, a także do rozpoczęcia Nowego Roku 2021 Mszą św. 1-go stycznia, w uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi i modlitwą zgromadzonych na świętej wieczerzy o pokój w naszej Ojczyźnie i całej ludzkiej rodzinie.

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski                     17 grudnia 2020 roku

W związku z tym co powyżej, nasza parafia nie włączy się we wspomnianą inicjatywę, idąc linią „posłuszeństwa Pasterzom Kościoła”: Wieczór sylwestrowy w naszym kościele będzie wyglądał następująco (16:30 – 18:30): Msza św., nabożeństwo przebłagania, adoracja Najświętszego Sakramentu,  jedna część Różańca Świętego.

w niedzielę 20.12.2020 odwiedzą nas harcerze ze „światełkiem pokoju”. Oto treść ogłoszenia które tłumaczy ich obecność w Skorzewie: „Przed kościołem będą stać harcerze ZHR i sprzedawać sianko na stół wigilijny. Koszt sianka to dobrowolna ofiara. ZHR w Skorzewie działa od marca 2020r. i nie posiada jeszcze sprzętu na obóz. Cały dochód ma iść właśnie w tym kierunku (dh Jakub)”

klasztor Zakonu Braci Mniejszych – Franciszkanów serdecznie zaprasza dzieci, młodzież i całe rodziny do żłóbka bożonarodzeniowego w dniach od 25 grudnia do 2 lutego – kaplica będzie otwarta każdego dnia od rana do wieczora – Serdecznie zapraszają Ojcowie Franciszkanie z Wieżycy

DEKRET   PENITENCJARII   APOSTOLSKIEJ

Udziela się daru specjalnych Odpustów z okazji Roku Jubileuszowego na cześć Świętego Józefa, zarządzonego przez Papieża Franciszka dla godnego uczczenia 150. rocznicy dnia, w którym Święty Józef został ogłoszony Patronem Kościoła Katolickiego. Dziś upływa 150 lat, od kiedy Dekretem „Quemadmodum Deus” Błogosławiony Papież Pius IX, poruszony ciężką i bolesną goryczą czasów, w których znajdował się Kościół prześladowany przez wrogów, ogłosił Świętego Józefa Patronem Kościoła Katolickiego. Celem utrwalenia ufności całego Kościoła w szczególny patronat Opiekuna Jezusa, Jego Świątobliwość Papież Franciszek postanowił, że od dnia dzisiejszego aż do dnia 8 grudnia 2021, dnia rocznicy ogłoszenia owego Dekretu oraz dnia poświęconego Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej i Oblubienicy najczystszego Józefa, będzie obchodzony specjalny Rok Świętego Józefa, w którym wszyscy wierni będą mogli na jego wzór wzmacniać codziennie własne życie wiary, w pełni realizując wolę Bożą. A zatem niech wszyscy wierni, poprzez modlitwy i dobre czyny, z pomocą Świętego Józefa, Opiekuna Świętej Rodziny z Nazaretu, starają się uzyskać pociechę i ulgę w ciężkich ludzkich utrapieniach, które dręczą współczesny świat.

Pobożność względem Opiekuna Odkupiciela rozwinęła się bujnie w historii Kościoła, który nie tylko przyznaje mu wyjątkowy kult zaraz po Matce Bożej i jego Oblubienicy, ale także powierzył mu liczne patronaty. Magisterium Kościoła z upodobaniem i wytrwale odnajduje w osobie Świętego Józefa, jak w skarbcu, dawne i nowe doskonałości, podobnie jak ojciec rodziny z Ewangelii Św. Mateusza, który „ze swego skarbca wydobywa rzeczy nowe i stare” (Mt 13,52). Aby wypełnić ten upragniony cel, najwyższą pomocą będzie dar Świętych Odpustów, które Penitencjaria Apostolska chętnie rozszerza na Rok Świętego Józefa poprzez niniejszy Dekret, wydany zgodnie z wolą Jego Świątobliwości Papieża Franciszka.

Udziela się Odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami (tzn. sakramentalna spowiedź, Komunia eucharystyczna oraz modlitwa zgodna z intencjami Ojca Świętego) wiernym, którzy odrywając się w duchu od wszelkiego grzechu, uczestniczyć będą w Roku Świętego Józefa w okolicznościach i na sposoby określone przez tę Penitencjarię Apostolską.

  1. Święty Józef, prawdziwy człowiek wiary, zaprasza nas ze swej strony, abyśmy odkrywali synowską więź z Bogiem Ojcem, odnawiali naszą wierność modlitwie, przyjmowali postawę słuchania i odpowiadali z głębokim rozeznaniem woli Bożej. Udziela się zatem odpustu zupełnego wszystkim, którzy przez co najmniej pół godziny będą rozważać Modlitwę Pańską lub wezmą udział w jednym pełnym dniu skupienia, zawierającym rozważanie o Świętym Józefie.
  2. W Ewangelii przyznaje się Świętemu Józefowi tytuł „człowiek sprawiedliwy” (Mt 1, 19): on to, stróż „wewnętrznej tajemnicy, która znajduje się w głębi serca i duszy”, czyli uczestnik tajemnicy Boga i przez to szczególny patron forum wewnętrznego, zachęca nas do odkrywania wartości ciszy, roztropności i uczciwości w wypełnianiu naszych obowiązków. Cnota sprawiedliwości praktykowana w sposób wzorowy przez Józefa jest pełnym przylgnięciem do prawa Bożego, będącego prawem Miłosierdzia, „bowiem to właśnie miłosierdzie Boga prowadzi do pełni prawdziwej sprawiedliwości”. Dlatego ci, którzy na wzór Świętego Józefa spełnią uczynek miłosierdzia względem ciała lub względem duszy, będą mogli otrzymać dar odpustu zupełnego.
  3. W powołaniu Józefa najważniejsze stało się jego bycie opiekunem Świętej Rodziny z Nazaretu, oblubieńcem Najświętszej Maryi Panny i prawnym ojcem Jezusa. Aby wezwać rodziny chrześcijańskie do odtwarzania tego przykładu wewnętrznej jedności, miłości i modlitwy, którym jest Święta Rodzina, udziela się odpustu zupełnego wiernym, którzy odmawiać będą Różaniec Święty w rodzinach i pomiędzy narzeczonymi.
  4. Sługa Boży Pius XII, w dn. 1 maja 1955 r. ustanowił święto Świętego Józefa Rzemieślnika, „w tym celu, aby godność pracy została uznana przez wszystkich ludzi i aby ta godność natchnęła życie społeczne i prawodawstwo, stanowione zgodnie z równym podziałem uprawnień i obowiązków”. Dlatego udziela się odpustu zupełnego każdemu, kto powierzać będzie codziennie swoją działalność opiece Świętego Józefa, a także każdemu wiernemu, wzywającemu Rzemieślnika z Nazaretu w modlitwach wstawienniczych za tych, którzy szukają pracy, aby mogli znaleźć zajęcie, oraz aby praca wszystkich ludzi była bardziej godna.
  5. Ucieczka Świętej Rodziny do Egiptu „pokazuje nam, że Bóg jest tam, gdzie człowiek znajduje się w niebezpieczeństwie, tam gdzie człowiek cierpi, tam gdzie ucieka, gdzie doświadcza odrzucenia i opuszczenia”. Udziela się zatem odpustu zupełnego wiernym, którzy odmawiać będą Litanię do Świętego Józefa (w tradycji łacińskiej) lub Akatyst do Świętego Józefa, w całości lub przynajmniej w odpowiedniej części (w tradycji bizantyjskiej), lub też jakąś inną modlitwę do Świętego Józefa, przypisaną jako własna w różnych tradycjach liturgicznych, w intencji Kościoła prześladowanego od wewnątrz i od zewnątrz oraz w intencji ulżenia wszystkim chrześcijanom, którzy cierpią prześladowania wszelkiego rodzaju.

Święta Teresa z Avila uznała w Świętym Józefie patrona we wszystkich okolicznościach życia: „Innym Świętym, rzec można, dał Bóg łaskę wspomagania nas w tej lub innej potrzebie, temu zaś chwalebnemu Świętemu, jak o tym wiem z własnego doświadczenia, dał władzę wspomagania nas we wszystkich”. W niedawnych czasach Święty Jan Paweł II potwierdził ze swojej strony, że przykład Świętego Józefa nabiera „dla Kościoła naszych czasów szczególnej aktualności w związku z nowym Tysiącleciem chrześcijaństwa”. Ponadto, celem potwierdzenia powszechności patronatu Świętego Józefa w Kościele, poza wspomnianymi wyżej okolicznościami, Penitencjaria Apostolska udziela odpustu zupełnego wiernym, którzy odmówią dowolną prawnie zatwierdzoną modlitwę lub akt pobożności na cześć Świętego Józefa, np. „Do Ciebie, Święty Józefie”, szczególnie w dniach 19 marca i 1 maja, w Święto Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa, w Niedzielę Świętego Józefa (w tradycji bizantyjskiej), 19 dnia każdego miesiąca i w każdą środę, będącą dniem poświęconym wspomnieniu tego Świętego w tradycji łacińskiej. W obecnej sytuacji publicznego zagrożenia zdrowia, rozszerza się dar odpustu zupełnego w sposób szczególny na osoby w podeszłym wieku, na chorych, umierających i wszystkich tych, którzy z usprawiedliwionych racji nie mogą wyjść z domu, a którzy odrywając się w duchu od wszelkiego grzechu oraz z intencją wypełnienia, gdy tylko to będzie możliwe, zwykłych warunków, odmówią w domu lub tam, gdzie zatrzymuje ich przeszkoda, akt pobożności na cześć Świętego Józefa, pocieszyciela chorych i Patrona Dobrej Śmierci, ofiarując z ufnością Bogu boleści i niedogodności własnego życia. Dla duszpasterskiego ułatwienia w otrzymaniu łaski Bożej poprzez władzę kluczy Kościoła, Penitencjaria Apostolska prosi zatem usilnie, aby wszyscy kapłani wyposażeni we właściwe uprawnienia, ofiarnie i wielkodusznie poświęcali się sprawowaniu sakramentu pokuty oraz często zanosili Komunię Świętą do chorych.

Niniejszy Dekret jest ważny na Rok Świętego Józefa, bez względu na jakiekolwiek inne zarządzenia. Sporządzono w Rzymie, w siedzibie Penitencjarii Apostolskiej, dnia 8 grudnia 2020.

Mauro Kard. Piacenza [Penitencjarz Większy]
Krzysztof Nykiel [Regens]