Aktualnie, z powodu zagrożenia epidemicznego,
w naszym kościele parafialnym może przebywać jednocześnie
30 osób (1 os. na 15mkw)
w przestrzeni dla wiernych
+ służba ołtarza.

W wyniku takich obostrzeń Msze święte niedzielne i towarzyszące im nabożeństwa będą odprawiane w następującym porządku:

SOBOTA (12 i 19.12)

 

16:30 różaniec
17:00 Msza św. niedzielna
18:00 Msza św. niedzielna

 

NIEDZIELA (13 i 20.12)

 

09:00 Msza św.
10:15 Różaniec
11:00 Msza św.
15:00 Koronka + Komunia św.
17:00 Msza św.

 

SOBOTA (12.12) - NMP z Guadalupe [wspomnienie]

16:30 Różaniec
17:00 ++ Janina i Jan PIERZGALSCY, dziadkowie, Roman ROZGOŃSKI
18:00 w int. rodzin z parafii zaangażowanych w prace nad infrastrukturą cmentarza (chrzest)

NIEDZIELA (13.12) - III. niedziela adwentu

09:00 ++ Teresa CZAPIEWSKA (w 9. rocznicę śmierci)
10:15 Różaniec
11:00 ++ Felicja NOWICKA, Bronisław KULAS, Edmund NOWICKI, rodzice chrzestni, dusze czyśćcowe
12:00 poświęcenie medalików i katecheza dla dzieci pierwszokomunijnych
15:00 Koronka + Komunia św.
17:00 + Anna (w rocznicę śmierci)

W int. parafian – ks. Marcin, Rzym

PONIEDZIAŁEK (14.12) - REKOLEKCJE

06:45 ++ Jacek, Stefan LEWNA, Bolesława i Władysław BUTOWSCY
16:30 Różaniec
17:00 w int. parafian

 

WTOREK (15.12) - REKOLEKCJE

06:45 ++ Maria, Jan, Paweł, Jadwiga, Stanisław
16:30
Różaniec
17:00 + Marcin REPIŃSKI

ŚRODA (16.12) - REKOLEKCJE

06:45 w int. parafian
16:30 Różaniec
17:00 ++ Jan (w 30. r. śmierci) i  Joanna PEPLIŃSCY
18:30 spotkanie całej rady parafialnej w sprawie tegorocznych kolęd

CZWARTEK (17.12)

06:45 ++ Jadwiga i Alfons UGOWSCY, Felek, Paweł CYGERT
16:30 Różaniec
17:00 + Czesław KOPROWSKI

 

PIĄTEK (18.12)

06:45 ++ Edmund NOWICKI i dusze czyśćcowe
16:30 Różaniec
17:00 ++ rodzice Maria i Franciszek FAJTEK
18:00 – 18:30 Adoracja z medytacją

 

SOBOTA (19.12)

07:30 + Bogusław (w 35. rocznicę śmierci)
16:30 Różaniec
17:00 ++ Eulalia i Waldemar WYSZOMIERSCY
18:00 w int. parafian
19:00 – 20:00 Spowiedź przedświąteczna

 

NIEDZIELA (20.12) - IV. niedziela adwentu

09:00 ++ Jadwiga SERKOWSKA, Henryk i dusze czyśćcowe
10:15 Różaniec
11:00 ++ Damian, Szczepan, Katarzyna, z rodz. LANDOWSKICH
15:00 Koronka + Komunia św.
15:30 Przygotowanie do chrztu
17:00 ++ Adam STUDZIŃSKI (w dn. urodzin), pokrewni
i dusze czyśćcowe
18:00 – 19:00 Spowiedź przedświąteczna

 

W int. parafian – ks. Sebastian, Pompelua

MODLITWA O POWOŁANIA:

 

Dobry i łaskawy Ojcze, który wszystko powołujesz do istnienia, rozbudź w młodych ludziach pragnienie świętości i pójścia za Chrystusem Dobrym Pasterzem. Otwórz ich serca na dar kapłaństwa oraz daj im swego Ducha, aby z radością i odwagą odpowiedzieli na Twoje wezwanie. Pozwól im doświadczyć Twojej miłości i umocnij w nich ducha służby i głębokiej więzi z Jezusem, który żyje i króluje na wieki wieków. Amen. Jezu, Maryjo i Józefie – sprawcie, aby nasze serca biły w rytmie Waszych Serc.

Osoby, które proszę o pomoc w utrzymaniu czystości w pomieszczeniach parafialnych to mieszkańcy ul. Peplińskiego (nr parzyste 14-8) oraz (nr 1-7): nr 8 (19.12.). Bardzo dziękuję wszystkim rodzinom, które z zaangażowaniem dbają o naszą świątynię. Bóg zapłać. Jeżeli w danym domu mieszka kilka rodzin, proszę, aby wspólnie zajęły się pielęgnacją kościoła. Kolejne rodziny, które proszę o pomoc w utrzymaniu czystości pomieszczeń parafialnych , to mieszkańcy domów o następujących numerach: nr 7 (26.12.2020); nr 4 (02.01.2021); nr 3 (09.01.2021); nr 2 (16.01.); nr 1 (23.01.). Serdeczne Bóg zapłać za życzliwość.

biuro parafialne czynne w wymiarze normalnym (wtorek – piątek: pół godziny po ostatniej mszy świętej wieczornej, z wyjątkiem dni, kiedy w ogłoszeniach są zaznaczone spotkania po Mszach – od 19. do 27.12. biuro czynne tylko po wcześniejszym umówieniu spotkania) w sprawach nagłych proszę o kontakt tel. 889-238-654można zgłaszać intencje na rok 2021, wypominki roczne oraz regulować należności cmentarne (przedłużenie ważności grobów po 20 latach od pochówku, rezerwacje miejsc) – ofiary cmentarne są przeznaczone na chodniki na cmentarzu. Ubezpieczenie pomników nagrobnych leży w gestii dysponentów grobów a nie parafii.

w naszej parafii od 01.11. do 24.12. trwa NOWENNA POMPEJAŃSKA w intencji naszej ojczyzny (proszę szczególnie o modlitwę za młodzież z naszej parafii) W tym czasie, codziennie w kościele (w tygodniu o 16:30 a w niedzielę o 10:15) jest odmawiana jedna cząstka różańca (tajemnice dnia) – bardzo dziękuję zelatorom Żywego Różańca za prowadzenie codziennej modlitwy w kościele – Bóg zapłać wszystkim, którzy włączają się w tę ważną inicjatywę duchową

w zakrystii kościoła można nabyć świece CARITAS na stół wigilijny oraz opłatki – zebrane środki przeznaczamy na Wolontariat parafialny

roraty w naszym kościele (pon-pt 6:45 i 17:00, sob 7:30);

na parafialnej stronie internetowej www.parafianagranicy.pl, dzięki życzliwości Wydawnictwa oo. Franciszkanów z Niepokalanowa, umieszczane są codziennie konferencje św. o. Maksymiliana Marii Kolbego – zachęcam do wsłuchiwania się w proste i głębokie nauki Świętego, abyśmy mogli lepiej poznać i pokochać Maryję. Proszę o dalszą modlitwę w intencji realizacji tej i innych inicjatyw parafialnych.

katecheza dla dzieci pierwszokomunijnych i poświęcenie medalików (dziś, 13.12. po Mszy o 11:00, czyli ok. godz. 12:00) – szczególnie zapraszam dzieci pierwszokomunijne z rodzicami na tegoroczne roraty, ponieważ tematyka spotkań pomaga w odkrywaniu tajemnic związanych z sakramentami, do których przyjęcia dzieci się przygotowują

dziś (12/13.12.2020) kolekta inwestycyjna (II. niedziela m-ca )

od najbliższego poniedziałku będą trwały w naszej parafii rekolekcje adwentowe (14-16.12. po mszach o 6:45 i 17:00) – nauki będą trwały ok. 20 min – z tego względu kazania na roratach będą trwały ok. 5 min.

spowiedź przedświąteczna w parafii: sobota 19.12. (od 19:00 do 20:00) niedziela 20.12. – środa 23.12. (od 18:00 do 19:00)

trwają 33-dniowe rekolekcje internetowe, prowadzone przez wspólnotę TOTA TUA z Poznania (w oparciu o książkę lub audio/video) – rekolekcje potrwają do końca roku (31.12.2020) – zawierzenie się w duchową niewolę Maryi będzie miało miejsce 01.01.2021; ale chętni mogą przeżyć te rekolekcje w wybranym przez siebie czasie (zawierzenie następuje w święto NMP, publicznie w kościele)

przypomnienie rzecznika KEP (ks. Leszek Gęsiak SJ.) nt. dyspensy od uczestnictwa we Mszy św. niedzielnej w czasie zagrożenia epidemicznego (zob. ogłoszenia parafialne z 5.12.2020)

KOMUNIKAT: w związku z trwającym zagrożeniem epidemicznym i wynikającymi z tego stanu obostrzeniami, pozwalam sobie przypomnieć, że wchodząc do kościoła dezynfekujemy dłonie; w ławkach i w czasie Komunii św. zachowujemy nakazane odstępy; przyjęcie Komunii św. jest możliwe przy balaskach: albo do ust (w pozycji klęczącej lub stojącej) albo na właściwie złożone dłonie (w pozycji stojącej). Przypominam, że osoby pragnące przyjąć Komunię świętą na dłonie proszę o podejście jako pierwsze do balasek przy obrazie Jezu ufam Tobie – przyjmujący Komunię świętą na dłonie ma obowiązek spożyć Hostię przed kapłanem/szafarzem, włącznie ze wszystkimi cząsteczkami, które mogły pozostać na dłoni. Chrystus jest obecny w każdej cząstce konsekrowanej Hostii, tak więc koniecznym jest sprawdzenie przed odejściem sprzed balasek czy na dłoni nie pozostały żadne cząsteczki. Pamiętajmy, że względy higieniczne, ani zagrożenie epidemiczne nie mogą sprzyjać utracie wiary w rzeczywistą i trwałą obecność Pana Jezusa w Komunii świętej.

Prezes Fundacji „Słowo”Jan Klawiter zwraca się do parafii z prośbą o wsparcie w zbieraniu podpisów, poprzez wskazanie osób świeckich, które mogłyby pomóc w tej inicjatywie. Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Tak dla rodziny, nie dla gender” przygotował projekt ustawy, która zobowiązuje Rząd RP do wypowiedzenia Genderowej Konwencji Stambulskiej […] (zob. ogłoszenia parafialne z 5.12.2020)

trwają 33-dniowe rekolekcje internetowe, prowadzone przez wspólnotę TOTA TUA z Poznania (w oparciu o książkę lub audio/video) – rekolekcje potrwają do końca roku (31.12.2020) – zawierzenie się w duchową niewolę Maryi będzie miało miejsce 01.01.2021; ale chętni mogą przeżyć te rekolekcje w wybranym przez siebie czasie (zawierzenie następuje w święto NMP, publicznie w kościele)

poniższe wskazania Księdza Biskupa nt. Tegorocznej Wizyty Duszpasterskiej – tzw. kolędy w naszej diecezji oddane są do dyspozycji duszpasterzy i rady parafialnej (model zostanie wypracowany na spotkaniu w środę 16.12. o 18:30 – proszę członków Rady Duszpasterskiej i Ekonomicznej wyjątkowe spotkanie do kościoła):

Biskup Pelpliński Ryszard Kasyna 11 grudnia ogłosił, że tegoroczna kolęda w diecezji pelplińskiej ma być znakiem towarzyszenia duszpasterzy wiernym „modlitwą i obecnością”, ale jednocześnie należy „zachować wszelkie wskazania służb sanitarnych, aby nie narażać na niebezpieczeństwo zdrowia i życia ludzkiego”. Jak napisał biskup diecezjalny swoje wskazania oparł o konsultacje z dekanalnymi ojcami duchownymi oraz wiernymi świeckimi. Bp Kasyna ustalił dwie możliwe formy odprawienia tegorocznej wizyty duszpasterskiej. Pierwsza to „zaproszenie wiernych wyznaczonej części parafii (ulica, blok, wioska itp.) na wspólną Mszę Świętą w kościele oraz kolęda na zaproszenie parafian”. Alternatywnie biskup pelpliński wskazuje na możliwość odwiedzania „parafian według wyznaczonego planu, uwzględniając zakazy wynikające z choroby lub kwarantanny osób dotkniętych pandemią oraz szanując ewentualne obawy wiernych”. Proponowana Msza św. za poszczególne grupy wspólnoty parafialnej ma być odprawiona „w intencjach wiernych z danej części parafii, z krótką homilią oraz pobłogosławieniem wody święconej”. Wodę święconą, w zamkniętych buteleczkach mogą przygotować księża lub wierni mogą przynieść naczynia własne z wodą do pobłogosławienia, aby następnie pokropić swoje domy.

OGŁOSZENIE KURII DIECEZJALNEJ: W związku z organizowaniem przez niektóre parafie naszej diecezji wyjazdów do Pustelni w Czatachowej, Kuria Diecezjalna w Pelplinie przypomina, że zgodnie z decyzjami Arcybiskupa Częstochowskiego, od dnia 29 listopada br. ks. Daniel Galus nie może prowadzić publicznej działalności duszpasterskiej, ma przebywać poza Pustelnią w Czatachowej, a grupa pod nazwą „Wspólnota Miłość i Miłosierdzie Jezusa” nie może prowadzić żadnej działalności do chwili uregulowania oraz zatwierdzenia jej przez władzę kościelną zgodnie z obowiązującym prawem.

w dniach następujących po Świętach Bożego Narodzenia (między 28 a 30 grudnia) zostaną zainstalowane w kościele 3 kolejne witraże: 1 duży [Stefana Kardynała Wyszyńskiego] oraz 2 małe nad drzwiami ewakuacyjnymi [z symbolami ognia-światła oraz katedry-soli]

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej prosi rodziny osób niepełnosprawnych o zgłaszanie chęci udziału w 2021 roku w programach „Opieka wytchnieniowa” i „Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej”. Dzięki udziałowi w programach można uzyskać pomoc w opiece nad dziećmi i dorosłymi z orzeczeniem o niepełnosprawności. Osoby zainteresowane skorzystaniem z programów prosimy o zgłaszanie się do dnia 17  grudnia 2020 r. do GOPS w Kościerzynie, telefonicznie pod numerem telefonu 58 686 65 57, bądź drogą elektroniczną na adres e-mail:

31 grudnia to w kulturze europejskiej dzień wyjątkowy, w którym świętujemy przejście do kolejnego roku. – Tym razem chcemy zaprosić Polaków, by ostatni dzień roku stał się symbolicznym końcem i wejściem w nowe – chcemy zaprosić do powrotu w ramiona Boga Ojca – mówi Maciej Bodasiński. To właśnie na 31 grudnia 2020 r. (Sylwester) planowane jest kolejne wydarzenie Fundacji Solo Dios Basta: Różaniec Do Granic Czasu.[…] Organizatorzy zachęcają, by wyposażyć swoje domy w poświęcone świece, by 31 grudnia o północy towarzyszyły nam przy modlitwie. W Polskiej tradycji świece były zawsze zapalane w chwili zagrożenia, ich płomień rozjaśniał otaczający mrok. (W naszej parafii poświęcenie świec nastąpi w czasie nabożeństwa przebłagalnego, 31.12. po Mszy św. o 17:00). Cały dzień 31. grudnia staramy się „trwać” na modlitwie: ● 12:00 Anioł Pański (w domu) / ● 15:00 Koronkę do Bożego Miłosierdzia (w domu) / ● 17:00 – 19:00 (w kościele) Msza św., nabożeństwo przebłagania, jedna część Różańca Świętego, Adoracja Najświętszego Sakramentu.

Szczegóły inicjatywy w wymiarze krajowym na stronie internetowej: https://rozaniecdogranic.pl

A szczegółowe omówienie inicjatywy w ramach parafii za tydzień.

Do odebrania jest najnowszy numer dwutygodnika „Pielgrzym” – wydanie przedświąteczne

w niedzielę 20.12.2020 odwiedzą nas harcerze. Oto treść ogłoszenia które tłumaczy ich obecność w Skorzewie: „Przed kościołem będą stać harcerze ZHR i sprzedawać sianko na stół wigilijny. Koszt sianka to dobrowolna ofiara. ZHR w Skorzewie działa od marca 2020r. i nie posiada jeszcze sprzętu na obóz. Cały dochód ma iść właśnie w tym kierunku (dh Jakub)”