SOBOTA (16.03)

16:00
katecheza przed chrztem
18:00
++ Elżbieta i Zygmunt PEK oraz Janusz BOBER (chrzest po Mszy św.)
21:00 – 05:00
adoracja Wspólnoty NSiN [kaplica]
21:00
w int. adoratorów ze Wspólnoty NSiN

NIEDZIELA (17.03) - Dzień jedności Kaszubów

09:00
o Boże błog. i opiekę MB i św. Józefa dla Mateusza z okazji 18. urodzin
11:00
w int. Członków Stowarzyszenia Aktywni Kaszubi i ich rodzin
15:00
GORZKIE ŻALE (w kaplicy)
18:00
W int. parafian

PONIEDZIAŁEK (18.03)

15:30 – 16:30
spowiedź w naszej parafii z udziałem innych księży
17:00
+ Józef BREZA
17:00 – 18:00
spowiedź w naszej parafii z udziałem innych księży
18:00
o zdrowie i błog. Boże dla Marka z okazji 18. urodzin

WTOREK (19.03) - św. Józefa

09:00
+ Józef GRAU
15:00 – 18:00
spowiedź w Szymbarku
18:30
++ rodzice i z rodziny

ŚRODA (20.03)

08:45 – 10:00
spowiedź w Klukowej Hucie
15:30 – 18:00
spowiedź w Klukowej Hucie
18:00
++ Hubert NEUBAUER (2. r. śm.), dusze czyśćcowe NOWENNA do MBNPzapraszam szczególnie mieszkańców następujących odcinków kolędowych: [ul. Spacerowa, Sportowa] oraz [ul. Sportowa 34.31, Graniczna, Piękna, ks. Repińskiego, Młyńska, ul. Na Zakręcie 10]
19:00
w podz. i z prośbą o dalszą opiekę Pana Jezusa, Matki Bożej i św. Józefa dla Stefanii
20:00 – 21:00
Dyżur spowiedź [kaplica w Skorzewie]

CZWARTEK (21.03)

16:00 – 17:00
Dyżur spowiedzi [kaplica w Skorzewie]
15:30 – 18:00
spowiedź w Gołubiu
18:00
++ członkowie Szkaplerza Męki Pańskiej
19:00
++ Henryk i Maria JONACK, Katarzyna i Gerard

PIĄTEK (22.03)

16:00
DROGA KRZYŻOWA (w kościele)
17:00
++ Józef, Henryk, Maria, Hubert, z rodz. NEUBAUER i JONACK
20:00 – 21:30
adoracja z uwielbieniem

SOBOTA (23.03)

18:30
++ Stefan i Zofia FELSKOWSCY, dusze czyśćcowe
19:30
katecheza przed chrztem

NIEDZIELA (24.03) - NIEDZIELA PALMOWA / MĘKI PAŃSKIEJ

09:00
w int. aby Maryja była bardziej znana i kochana by Jej orędzie z Fatimy poznał i wypełniał świat
11:00
++ Bolesław, Tomasz, Maria ZDROJEWSCY, z rodz. SYNAKOWSKICH (chrzest)
od 13:00
Dzień Młodzieży w Kościerzynie
15:00
GORZKIE ŻALE (kaplica)
18:00
++ rodzice Zofia i Edmund KULASZEWICZ oraz Zofia i Franciszek SZMIDT

W int. parafian ks. Piotr, Wielka Klonia

OGŁOSZENIA:

Zakończenie modlitwy wiernych:
Dobry i łaskawy Ojcze, który wszystko powołujesz do istnienia, rozbudź w młodych ludziach pragnienie świętości i pójścia za Chrystusem Dobrym Pasterzem. Otwórz ich serca na dar kapłaństwa oraz daj im swego Ducha, aby z radością i odwagą odpowiedzieli na Twoje wezwanie. Pozwól im doświadczyć Twojej miłości i umocnij w nich ducha służby i głębokiej więzi z Jezusem, który żyje i króluje na wieki wieków. Amen. Jezu, Maryjo i Józefie – sprawcie, aby nasze serca biły w rytmie Waszych Serc.

Osoby, które proszę o pomoc w utrzymaniu czystości w pomieszczeniach parafialnych to mieszkańcy domu przy NA ZAKRĘCIE: nr 7 (23.03.). Bardzo dziękuję wszystkim rodzinom, które z zaangażowaniem dbają o naszą świątynię. Bóg zapłać. Jeżeli w danym domu mieszka kilka rodzin, proszę, aby wspólnie zajęły się pielęgnacją kościoła. Kolejne domy, które bardzo proszę o pomoc w utrzymaniu czystości miejsc użytku parafialnego to: NA ZAKRĘCIE: nr 11 (28.03. WIELKI CZWARTEK), nr 8 (06.04.), nr 10 (13.04.). Kolejne rodziny, które będę prosił o pomoc to mieszkańcy następujących ulic: ks. Repińskiego, Młyńska, Graniczna, Miła, Sportowa (nr 31 i 34), Sarnia, Zielona Dolina, Zielone Wzgórze, Długa (35.37), Klonowa. Osoba, która zgodziła się zastąpić wyznaczoną rodzinę w trosce o pomieszczenia parafialne to p. Wioleta (tel. 665.276.594).

W tym tygodniu biuro parafialne będzie czynne we wtorek i środę (po wieczornej Mszy sw.); w sytuacjach nagłych proszę o kontakt tel. (889-238-654)

Już od stu trzech tygodni trwa w naszej parafii Dzieło Wieczystej Adoracji – główną intencją tej inicjatywy jest Wynagradzanie Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny za grzechy nasze i całego świata. [prosimy adoratorów o otoczenie modlitwą również intencji nowych, świętych, licznych powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego]. Bóg zapłać wszystkim adoratorom za trwanie przy Panu Jezusie. Jednocześnie bardzo prosimy osoby, które deklarują swój udział w adoracji o solidną obecność lub informowanie administratora grafiku o konieczności zastępstwa. Grafik jest tworzony w oparciu o zasadę wzajemnego zaufania. Serdecznie zachęcamy do dołączenia do grona stałych adoratorów – poświęcających 1 godzinę tygodniowo na trwanie przed Panem Jezusem, aby wypraszać łaski dla siebie i dla całego świata. Kod QR z dostępem do aktywnego grafiku adoracji umożliwia dołączenie do grona adoratorów. Wszystkich adorujących oraz to dzieło w naszej parafii otacza modlitwą wiele osób z naszego kraju i zza granicy.

bardzo dziękuję panu Leszkowi Zblewskiemu za zorganizowanie tegorocznej nocnej Terenowej Drogi Krzyżowej dla rodzin; w miniony piątek (15.03.2024) w nocnych rozważaniach w lasach Skorzewa wzięło udział 125 osób. Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom za ten uświęcający trud.

OKAZJE DO SPOWIEDZI PRZEDŚWIĄTECZNEJ W DEKANACIE STĘŻYCKIM (zob. ogłoszenia z 09-18.03.2024)

dziś, w niedzielę 16/17.03. kolekta jest na WSD w Pelplinie

W dniach od 16.03. (sobota) do 24.03. (niedziela) br. będzie odmawiana w Polsce nowenna za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli i bł. Jerzego Popiełuszki w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego. Inicjatywa duszpasterska będzie promowana w mediach jako „Akcja 21:20”. W naszej parafii, będziemy odmawiać te modlitwy wspólnie przed Mszami oraz indywidualnie w kaplicy Adoracji lub w domach.

UKŁAD NOWENNY:

  1. Znak krzyża / 2. Odczytanie intencji na dany dzień  /  3. Ojcze nasz…  /  4. Zdrowaś Maryjo…  /  5. Dowolna modlitwa w intencji Ojczyzny  (sugerowana modlitwa za Ojczyznę ks. Piotra Skargi SJ)

INTENCJE NA KAŻDY DZIEŃ

16.03. sobota Módlmy się o odnowienie WIARY każdego z nas, by prowadziła do umocnienia ducha naszego narodu

17.03. niedziela Módlmy się o POJEDNANIE narodowe, mądrość dla rządzących i solidarność społeczną

18.03. poniedziałek Módlmy się o zachowanie POKOJU i bezpieczną przyszłość dla Polski

19.03. wtorek Módlmy się o odczytanie prawdziwej roli mężczyzny i kobiety w małżeństwie oraz trwałość RODZIN

20.03. środa Módlmy się o siłę i odwagę dla MŁODYCH w odkrywaniu wiary i życiowego powołania

21.03. czwartek Módlmy się o światło dla nas jako NARODU, byśmy kierowali się zawsze dobrem Ojczyzny

22.03. piątek Módlmy się o prawdę i odpowiedzialność za słowo w PRZESTRZENI MEDIALNEJ, także w mediach społecznościowych

23.03. sobota Módlmy się o szacunek i język DIALOGU w przestrzeni publicznej

24.03. niedziela Módlmy się o pełną ochronę prawną ŻYCIA

dzieci nienarodzonych

MODLITWA ZA OJCZYZNĘ KS. PIOTRA SKARGI SJ

Boże, rządco i Panie narodów, z ręki i karności twojej racz nas nie wypuszczać, a za przyczyną Najświętszej Panny, Królowej naszej, błogosław Ojczyźnie naszej, by tobie zawsze wierna, chwałę przyniosła Imieniu twemu, a syny swe wiodła ku szczęśliwości. Wszechmogący wieczny Boże, spuść nam szeroką i głęboką miłość ku braciom i najmilszej Matce, Ojczyźnie naszej, byśmy jej i ludowi twemu, swoich pożytków zapomniawszy, mogli służyć uczciwie. Ześlij Ducha Świętego na sługi twoje, rządy kraju naszego sprawujące, by wedle woli twojej ludem sobie powierzonym mądrze i sprawiedliwie zdołali kierować. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen

W Niedzielę Palmową, 24 marca br. w Kościerzynie będzie miała miejsce celebracja diecezjalna Dnia Młodych. Spotkaniu przewodniczyć będzie biskup pelpliński Ryszard Kasyna. Z naszej parafii udamy się na to wydarzenie z młodzieżą przygotowującą się do bierzmowania (grupa starsza i grupa młodsza). Przyjazd do Kościerzyny (Sanktuarium MB Bolesnej, ul. 8 Marca) oraz powrót będą indywidualne. Spotykamy się o 13:00 przed kościołem Ss. Niepokalanek w Kościerzynie (tam będzie sprawdzenie obecności i podpisanie indeksów).

Program spotkania przedstawia się następująco:

13.00 – zgrupowanie młodzieży przy Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej;
13.30 – pozdrowienie wiernych; modlitwa i poświęcenie palm; odczytanie Ewangelii; procesyjne przejście na plac Jana Pawła II;
14.00 – Msza Święta pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego Ryszarda Kasyny;
15.30 – posiłek;
16.10 – koncert ewangelizacyjny, świadectwo;
17.20 – 17.30 przewidywane zakończenie spotkania.

Każda grupa parafialna przywozi imienną listę uczestników. Opłata za udział w spotkaniu w wysokości 5 zł/os. będzie pokryta przez naszą parafię. Proszę rodziców/nauczycieli o pomoc od strony organizacyjnej, gdyż ja będę obecny tylko do godziny 14:30.

W niedzielę 24 marca o godz. 19.30 w sali parafialnej parafii Świętej Trójcy odbędzie się wstępne spotkanie organizacyjne przed pieszą pielgrzymką do Wejherowa. Zaproszenie skierowane jest do wszystkich, którzy chcieliby się włączyć aktywnie w animację pielgrzymki od strony modlitewnej, muzycznej i organizacyjnej. Zaproszenie kierujemy także do osób, które chciałyby pełnić funkcję porządkowych na trasie pielgrzymki.

za tydzień podam proponowany grafik adoracji Pana Jezusa na czas Triduum Paschalnego, obejmujący całą parafię.

zapisy na VI Bieg do Pustego Grobu (bieg, marsz, kijki) są zakończone; osiągnięty limit zgłoszeń liczył 120 uczestników. Wydarzenie odbędzie się w Poniedziałek Wielkanocny (01.04.2024). Wystartujemy o 6:30.

Tydzień modlitw o ochronę życia. Rodzina Bogiem silna” (odbędzie się w dniach 2-8 kwietnia, przesunięty ze względu na Święta Wielkanocne). Link do broszury: https://pro-life.pl/ Więcej o powyższej inicjatywie na: https://pro-life.pl/zazyciem/. Osoby chętne do propagowania i przeprowadzenia w parafii Duchowej Adopcji (25 marca) proszone są o kontakt z biurem parafialnym.

W bieżącym roku Caritas Diecezji Pelplińskiej zbiera 1,5% podatku razem z Caritas Polska. Prosimy o przekazywanie 1,5% podatku dochodowego na rzecz Caritas Polska (która następnie przekaże je naszej diecezji). Numer KRS 0000198645. Zebrane środki zostaną przeznaczone na zakup łóżek rehabilitacyjnych. Włączmy się jak najliczniej w to wielkie dzieło pomocy drugiemu człowiekowi. Caritas pomaga dzieciom, wspiera młodzież, niepełnosprawnych oraz osoby starsze i chorych.

Caritas Diecezji Pelplińskiej zachęca, aby całe rodziny i parafie zaangażowały się w akcję „Skarbonka miłosierdzia”. W tym roku nasza jałmużna wspiera remont i wyposażenie ochronki parafialnej dla dzieci w Gusap (diecezja Madang) w Papui Nowej Gwinei, gdzie posługę pełni pochodzący ze Skarszew ks. Michał Szulc (więcej informacji o projekcie na stronie Caritas Diecezji).

Rekolekcje sprzyjające wzmacnianiu więzi małżeńskiej odbędą się w dniach 5-7 kwietnia 2024 r. w Białogórze. Spotkania Małżeńskie zawierają warsztat dialogu małżeńskiego, w który wprowadzają uczestników pary małżeńskie oraz księża. Zgłoszenia przyjmują państwo Iwona i Krzysztof Dolewa w godzinach od 17.00 do 20.00, tel.: 781 970 770; e-mail: . Więcej informacji znajduje się na stronie www.rodzinydiecezjipelplinskiej.pl.

W niedzielę, 14 kwietnia, w naszej parafii odbędzie się zbiórka na wsparcie działalności Kartuskiego Hospicjum Domu Nadziei. Wolontariuszy Kartuskiego Centrum Caritas, w żółtych koszulkach, będzie można spotkać przy wejściu do kościoła, przed i po każdej Mszy Świętej. Zachęcamy do udziału w zbiórce i do złożenia ofiary do puszki na ten cel.

W sobotę, 20 kwietnia 2024 roku w godzinach od 9.00 do 13.00 w budynku Collegium Marianum w Pelplinie odbędzie się kurs liturgiczny dla fotografów i operatorów kamer. Podczas kursu zostaną poruszone tematy związane z godnością celebracji liturgicznych oraz wynikających z niej obowiązkach dla osób rejestrujących przebieg liturgii. Zapisy na kurs oraz szczegółowe informacje: https://forms.gle/F9EKZdsr9Q9BdzN3A Zapisy na kurs oraz szczegółowe informacje dostępne są także na stronie internetowej www.nadzwyczajni.diecezja-pelplin.pl

W niedzielę 24 marca Wolontariat będzie rozprowadzać przed Mszami piękne, przygotowane przez młodzież, palemki. Dowolne ofiary będą przeznaczone na młodzież działającą w Parafialnym Zespole Caritas

Nasza parafia przeżyła już peregrynację IKON Matki Bożej Nieustającej Pomocy, zaprosiliśmy Maryję do naszych domów, gdzie modliliśmy się w małych wspólnotach rodzinnych; w tym roku, razem z Radą Parafialną, proponuję, abyśmy skorzystali z zaproszenia do wspólnej modlitwy w kościele (razem mieszkańcy poszczególnych odcinków kolędowych): proponujemy, aby w każdym miesiącu bieżącego roku TRZECIA i CZWARTA środa miesiąca były okazją do wspólnego spotkania na modlitwie NOWENNY do Matki Bożej w kościele. Pamiętając o tym, że jeśli jakiejś rodzinie nie pasuje proponowana data, zawsze można dołączyć do innej grupy, proponujemy grafik wzorowany na planie kolędowym. W te dni będą odczytywane intencje złożone do skrzyni na nowennę; będziemy omadlać wspólnie rodziny, które mieszkają na danym odcinku kolędowym. W pozostałe środy NOWENNA będzie odmawiana również, w łączności z wieczorną Mszą św., ale w wyznaczone dni nasza modlitwa będzie koncentrować się na intencjach mieszkańców danych ulic. Poniżej umieszczam proponowany grafik, zapraszając do kościoła na wspólną modlitwę NOWENNY do Matki Bożej Nieustającej Pomocy :

w MARCU

(20.03.2024) [ul. Spacerowa, Sportowa] oraz [ul. Sportowa 34.31, Graniczna, Piękna, ks. Repińskiego, Młyńska, ul. Na Zakręcie 10]

(27.03.2024) [ul. Łubinowa, Polna (ostatni nr), Malinowa, Słonecznikowa, Kościerska (nr 41-43), Wrzosowa, Na Zakręcie (od początku, nieparzyste do nr 11)]

w KWIETNIU

(17.04.2024)  [ul. Jeziorna, Kościelna (nr nieparzyste od kapliczki do 31), Wodna]

(24.04.2024) [ul. Peplińskiego 54-50, Rzemieślnicza, Łąkowa ]

W MAJU

(15.05.) [ul. Peplińskiego (parzyste 20 – 48)]

(22.05.)   [ul. Długa (nr 33,46,44,42,40), Peplińskiego (nr nieparzyste: 33-59)]

w CZERWCU

(19.06.) [ul. Długa (nr parzyste 32-2), Ogrodowa]

(26.06.) [ul. Długa (nr nieparzyste 1-31)]

w LIPCU

(17.07.) [ul. Zielona, Wrzecionek, Wybudowanie pod Kościerzynę, ul. Nowowiejska]

(24.07.) [ul. Krótka; ul. Kościelna (nr 4-30)]

w SIERPNIU

(21.08.) [ ul. Pogodna, Kościelna 1.3] oraz [ul. Słoneczna]

(28.08.) [ul. Brzozowa (od początku), Kasztanowa (20 – 1)]

we WRZEŚNIU

(18.09.)  [ul. Kościelna (nr parzyste 34-50), Lawendowa, Źródlana , Leśna, Spokojna 5, Kasztanowa (nr 22 i 24)]

(25.09.)  [ul. Rekowska, Polna (nr 9), Złota, Cicha, Peplińskiego (nr 1-7), Lipowa]

w PAŹDZIERNIKU

(16.10.) [ul. Spokojna 1, Kościerska + blok przy kurnikach + Kościerska, ul. Na Wzgórzu ]

(23.10) [ul. Kwiatowa] oraz [ul. Peplińskiego (nieparzyste nr 31-9)]

w LISTOPADZIE

(20.11.)  [ul. Sarnia, Zielona Dolina, Zielone Wzgórze, Długa (35.37), Klonowa]

(27.11.)  [Stara Sikorska Huta, ul. Sikorska, ul. Rekowska (21a i 11)]

W GRUDNIU

(18.12.) [ul. Peplińskiego (nr parzyste 14-8) i Zdrojewskiego / ks. Wryczy, Starowiejska]