SOBOTA (02.03) - I sobota m-ca

07:00
++ rodzice chrzestni WIKARJUSZ (zadośćuczynienie NSNMP)
18:00
++ Leszek GUŹDZIOŁ (z racji 24. r. śmierci) oraz Maria GUŹDZIOŁ i Leszek SZULC

NIEDZIELA (03.03) - I niedziela m-ca

09:00
++ Franciszek PODJASKI, rodzice, rodzeństwo z obu stron, pokrewni, dusze czyśćcowe
10:15
Modlitwa prowadzona przez Żywy Różaniec oraz Katecheza
11:00
w int. Kazimierza (z okazji ur. i im.) w podz. i z prośbą
15:00
GORZKIE ŻALE (w kaplicy)
18:00
W int. parafian

PONIEDZIAŁEK (04.03) - I poniedziałek m-ca / Św. Kazimierza

17:00
Modlitwa w intencji dusz czyśćcowych [w kaplicy]
18:00
++ Irena, Antoni ETMAŃSCY, Elżbieta i Seweryn

WTOREK (05.03)

17:00
++ Alfons, Helena SYNAKOWSCY, Maria, Bolesław, Tomasz ZDROJEWSCY
18:00
+ Anna SEYDA (w 1. r. śmierci)

ŚRODA (06.03) - I. środa m-ca

16:00
Różaniec za ++ polecanych w Wypominkach rocznych oraz Nab. do Serca św. Józefa
17:15
++ polecani w Wypominkach rocznych NOWENNA do MBNP
20:00 – 21:00
Dyżur spowiedź [kaplica]

CZWARTEK (07.03) - I. czwartek m-ca

16:00 – 17:00
Spowiedź
17:00
Godzina Święta
18:00
+ Dominik LIPIŃSKI
19:30
Spotkanie modlitewne kapłanów dekanatu [kaplica]
23:00 – 24:00
Godzina Święta

PIĄTEK (08.03) - 552. r. poświęcenia Bazyliki Katedralnej w Pelplinie

17:00
DROGA KRZYŻOWA (w kościele)
18:00
++ Zdzisław i Piotr POLITOWSCY

SOBOTA (09.03) - II. sobota m-ca

07:00
++ dusze czyśćcowe
18:00
++ Marek KLEBA (9.r. śm.), Edmund KLEBA, Wanda KULAS, dziadkowie z obu stron
19:15
katecheza przed chrztem

NIEDZIELA (10.03) - IV. Niedziela Wlk. Postu (Laetare)

09:00
+ Jan KLUKA (8. r. śmierci)
10:15
katecheza dla dzieci pierwszokomunijnych
11:00
++ Władysław NASTAŁY (z racji r. śmierci), rodzice i dusze czyśćcowe (chrzest)
15:00
GORZKIE ŻALE (kaplica)
18:00
++ Józef PIĄTKOWSKI i dusze czyśćcowe

W int. parafian ks. Piotr, Wielka Klonia

OGŁOSZENIA:

Zakończenie modlitwy wiernych:
Dobry i łaskawy Ojcze, który wszystko powołujesz do istnienia, rozbudź w młodych ludziach pragnienie świętości i pójścia za Chrystusem Dobrym Pasterzem. Otwórz ich serca na dar kapłaństwa oraz daj im swego Ducha, aby z radością i odwagą odpowiedzieli na Twoje wezwanie. Pozwól im doświadczyć Twojej miłości i umocnij w nich ducha służby i głębokiej więzi z Jezusem, który żyje i króluje na wieki wieków. Amen. Jezu, Maryjo i Józefie – sprawcie, aby nasze serca biły w rytmie Waszych Serc.

Osoby, które proszę o pomoc w utrzymaniu czystości w pomieszczeniach parafialnych to mieszkańcy domu przy NA ZAKRĘCIE: nr 2A (09.03.). Bardzo dziękuję wszystkim rodzinom, które z zaangażowaniem dbają o naszą świątynię. Bóg zapłać. Jeżeli w danym domu mieszka kilka rodzin, proszę, aby wspólnie zajęły się pielęgnacją kościoła. Kolejne domy, które bardzo proszę o pomoc w utrzymaniu czystości miejsc użytku parafialnego to: NA ZAKRĘCIE: nr 4 (16.03.), nr 7 (23.03.), nr 11 (28.03. WIELKI CZWARTEK), nr 8 (06.04.), nr 10 (13.04.). Kolejne rodziny, które będę prosił o pomoc to mieszkańcy następujących ulic: ks. Repińskiego, Młyńska, Graniczna, Miła, Sportowa (nr 31 i 34), Sarnia, Zielona Dolina, Zielone Wzgórze, Długa (35.37), Klonowa. Osoba, która zgodziła się zastąpić wyznaczoną rodzinę w trosce o pomieszczenia parafialne to p. Wioleta (tel. 665.276.594).

W tym tygodniu biuro parafialne będzie czynne w poniedziałek i wtorek (19:00 – 19:30); w sytuacjach nagłych proszę o kontakt tel. (889-238-654)

Już od stu jeden tygodni trwa w naszej parafii Dzieło Wieczystej Adoracji – główną intencją tej inicjatywy jest Wynagradzanie Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny za grzechy nasze i całego świata. [prosimy adoratorów o otoczenie modlitwą również intencji nowych, świętych, licznych powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego]. Bóg zapłać wszystkim adoratorom za trwanie przy Panu Jezusie. Jednocześnie bardzo prosimy osoby, które deklarują swój udział w adoracji o solidną obecność lub informowanie administratora grafiku o konieczności zastępstwa. Grafik jest tworzony w oparciu o zasadę wzajemnego zaufania. Serdecznie zachęcamy do dołączenia do grona stałych adoratorów – poświęcających 1 godzinę tygodniowo na trwanie przed Panem Jezusem, aby wypraszać łaski dla siebie i dla całego świata. Kod QR z dostępem do aktywnego grafiku adoracji umożliwia dołączenie do grona adoratorów. Wszystkich adorujących oraz to dzieło w naszej parafii otacza modlitwą wiele osób z naszego kraju i zza granicy.

W dniach 8 i 9 marca 2024 r. (piątek – sobota) Caritas organizuje zbiórkę żywności (TAK POMAGAM), której celem jest pozyskanie artykułów spożywczych z długim terminem przydatności do spożycia oraz łatwych w przechowywaniu, aby móc przygotować świąteczne paczki dla potrzebujących. Zbiórka prowadzona może być w sklepach, które wyrażą na to zgodę. W związku z powyższym pokornie proszę właścicieli skorzewskich sklepów o możliwość przeprowadzenia tej zbiórki na naszym terenie. Zbiórka będzie prowadzona razem przez Wolontariat parafialny i szkolny. A pozyskane produkty posłużą do przygotowania paczek dla naszych parafian oraz dla DPS w Stawiskach.

w związku z tym, że trwają już prace polegające na ociepleniu dachu w Domu Parafialnym, w przyszłą niedzielę (09/10.03.) będzie kolekta inwestycyjna na ten cel; tego dnia wygłoszone zostaną kazania z serii praktycznych; z kolei w niedzielę 16/17.03. kolekta będzie przeznaczona na WSD w Pelplinie

Terenowa Droga Krzyżowa lasami Skorzewa (dla rodzin) odbędzie się w piątek, 15.03.2024, od 20:00. Zapisy : https://elektronicznezapisy.pl/event/x7z9g9v8d0f0y1w71057j9i3i7d2h9z4.html

również 15. marca odbędzie się Ekstremalna Droga Krzyżowa z Osady Burego Misia, która będzie wiodła również przez Skorzewo i tutejszą kaplicę Wieczystej Adoracji; plakat ze wskazówką dotyczącą zapisu znajduje się w gablotach

VI Bieg do Pustego Grobu odbędzie się w Poniedziałek Wielkanocny (01.04.2024) od 6:30. Zapisy: wydarzenie: https://elektronicznezapisy.pl/event/10208.html

bardzo dziękuję osobom zaangażowanym w sobotnią przycinkę kosodrzewiny wzdłuż alei prowadzącej do kościoła: Ewie Podjaskiej, Antoniemu Tusk, Barbara Grau, Katarzynie i Ani Peplińskim, Przemkowi i Oskarowi Wilma. Bardzo dziękuję wszystkim osobom, które w minionym tygodniu rozpoczęły prace ogrodowe wokół kościoła.

Biskup Piotr Krupa – biskup senior diecezji pelplińskiej przebywa w szpitalu. Biskup diecezjalny wraz z biskupem pomocniczym zwracają się z prośbą o modlitwę wspólnotową i indywidualną w jego intencji.

W Niedzielę Palmową, 24 marca br. w Kościerzynie będzie miała miejsce celebracja diecezjalna Dnia Młodych. Spotkaniu przewodniczyć będzie biskup pelpliński Ryszard Kasyna. Z naszej parafii udamy się na to wydarzenie z młodzieżą przygotowującą się do bierzmowania (grupa starsza i grupa młodsza). Przyjazd do Kościerzyny (Sanktuarium MB Bolesnej, ul. 8 Marca) oraz powrót będą indywidualne. Spotykamy się o 13:00 przed kościołem Ss. Niepokalanek w Kościerzynie (tam będzie sprawdzenie obecności i podpisanie indeksów).

Program spotkania przedstawia się następująco:

13.00 – zgrupowanie młodzieży przy Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej;
13.30 – pozdrowienie wiernych; modlitwa i poświęcenie palm; odczytanie Ewangelii; procesyjne przejście na plac Jana Pawła II;
14.00 – Msza Święta pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego Ryszarda Kasyny;
15.30 – posiłek;
16.10 – koncert ewangelizacyjny, świadectwo;
17.20 – 17.30 przewidywane zakończenie spotkania.

Każda grupa parafialna przywozi imienną listę uczestników. Opłata za udział w spotkaniu w wysokości 5 zł/os. będzie pokryta przez naszą parafię. Proszę rodziców/nauczycieli o pomoc od strony organizacyjnej, gdyż ja będę obecny tylko do godziny 14:30. Zaleca się, aby każda wspólnota zabrała ze sobą tablicę lub flagę informującą o ich obecności na spotkaniu. Ogłaszam więc konkurs na malowany baner zatytułowany BIERZMOWANI ZE SKORZEWA. Dla osoby lub grupy osób cenna nagroda. Zainteresowanych proszę o kontakt w celu omówienia szczegółów.

W niedzielę, 14 kwietnia, w naszej parafii odbędzie się zbiórka na wsparcie działalności Kartuskiego Hospicjum Domu Nadziei. Wolontariuszy Kartuskiego Centrum Caritas, w żółtych koszulkach, będzie można spotkać przy wejściu do kościoła, przed i po każdej Mszy Świętej. Zachęcamy do udziału w zbiórce i do złożenia ofiary do puszki na ten cel.

„Tydzień modlitw o ochronę życia. Rodzina Bogiem silna” (odbędzie się w dniach 2-8 kwietnia, przesunięty ze względu na Święta Wielkanocne). Link do broszury: https://pro-life.pl/ Więcej o powyższej inicjatywie na: https://pro-life.pl/zazyciem/, gdzie można również zamówić bezpłatne materiały. Osoby chętne do propagowania i przeprowadzenia w parafii Duchowej Adopcji (25 marca) proszone są o kontakt z biurem parafialnym.

Nasza parafia przeżyła już peregrynację IKON Matki Bożej Nieustającej Pomocy, zaprosiliśmy Maryję do naszych domów, gdzie modliliśmy się w małych wspólnotach rodzinnych; w tym roku, razem z Radą Parafialną, proponuję, abyśmy skorzystali z zaproszenia do wspólnej modlitwy w kościele (razem mieszkańcy poszczególnych odcinków kolędowych): proponujemy, aby w każdym miesiącu bieżącego roku TRZECIA i CZWARTA środa miesiąca były okazją do wspólnego spotkania na modlitwie NOWENNY do Matki Bożej w kościele. Pamiętając o tym, że jeśli jakiejś rodzinie nie pasuje proponowana data, zawsze można dołączyć do innej grupy, proponujemy grafik wzorowany na planie kolędowym. W te dni będą odczytywane intencje złożone do skrzyni na nowennę; będziemy omadlać wspólnie rodziny, które mieszkają na danym odcinku kolędowym. W pozostałe środy NOWENNA będzie odmawiana również, w łączności z wieczorną Mszą św., ale w wyznaczone dni nasza modlitwa będzie koncentrować się na intencjach mieszkańców danych ulic. Poniżej umieszczam proponowany grafik, zapraszając do kościoła na wspólną modlitwę NOWENNY do Matki Bożej Nieustającej Pomocy :

w MARCU

(20.03.2024) [ul. Spacerowa, Sportowa] oraz [ul. Sportowa 34.31, Graniczna, Piękna, ks. Repińskiego, Młyńska, ul. Na Zakręcie 10]

(27.03.2024) [ul. Łubinowa, Polna (ostatni nr), Malinowa, Słonecznikowa, Kościerska (nr 41-43), Wrzosowa, Na Zakręcie (od początku, nieparzyste do nr 11)]

w KWIETNIU

(17.04.2024)  [ul. Jeziorna, Kościelna (nr nieparzyste od kapliczki do 31), Wodna]

(24.04.2024) [ul. Peplińskiego 54-50, Rzemieślnicza, Łąkowa ]

W MAJU

(15.05.) [ul. Peplińskiego (parzyste 20 – 48)]

(22.05.)   [ul. Długa (nr 33,46,44,42,40), Peplińskiego (nr nieparzyste: 33-59)]

w CZERWCU

(19.06.) [ul. Długa (nr parzyste 32-2), Ogrodowa]

(26.06.) [ul. Długa (nr nieparzyste 1-31)]

w LIPCU

(17.07.) [ul. Zielona, Wrzecionek, Wybudowanie pod Kościerzynę, ul. Nowowiejska]

(24.07.) [ul. Krótka; ul. Kościelna (nr 4-30)]

w SIERPNIU

(21.08.) [ ul. Pogodna, Kościelna 1.3] oraz [ul. Słoneczna]

(28.08.) [ul. Brzozowa (od początku), Kasztanowa (20 – 1)]

we WRZEŚNIU

(18.09.)  [ul. Kościelna (nr parzyste 34-50), Lawendowa, Źródlana , Leśna, Spokojna 5, Kasztanowa (nr 22 i 24)]

(25.09.)  [ul. Rekowska, Polna (nr 9), Złota, Cicha, Peplińskiego (nr 1-7), Lipowa]

w PAŹDZIERNIKU

(16.10.) [ul. Spokojna 1, Kościerska + blok przy kurnikach + Kościerska, ul. Na Wzgórzu ]

(23.10) [ul. Kwiatowa] oraz [ul. Peplińskiego (nieparzyste nr 31-9)]

w LISTOPADZIE

(20.11.)  [ul. Sarnia, Zielona Dolina, Zielone Wzgórze, Długa (35.37), Klonowa]

(27.11.)  [Stara Sikorska Huta, ul. Sikorska, ul. Rekowska (21a i 11)]

W GRUDNIU

(18.12.) [ul. Peplińskiego (nr parzyste 14-8) i Zdrojewskiego / ks. Wryczy, Starowiejska]

W bieżącym roku Caritas Diecezji Pelplińskiej zbiera 1,5% podatku razem z Caritas Polska. Prosimy o przekazywanie 1,5% podatku dochodowego na rzecz Caritas Polska (która następnie przekaże je naszej diecezji). Numer KRS 0000198645. Zebrane środki zostaną przeznaczone na zakup łóżek rehabilitacyjnych. Włączmy się jak najliczniej w to wielkie dzieło pomocy drugiemu człowiekowi. Caritas pomaga dzieciom, wspiera młodzież, niepełnosprawnych oraz osoby starsze i chorych. Okażmy serce, tym którzy potrzebują naszej pomocy. Za każde wsparcie serdecznie dziękujemy”.

Caritas Diecezji Pelplińskiej zachęca, aby całe rodziny i parafie zaangażowały się w akcję „Skarbonka miłosierdzia”. W tym roku nasza jałmużna wspiera remont i wyposażenie ochronki parafialnej dla dzieci w Gusap (diecezja Madang) w Papui Nowej Gwinei, gdzie posługę pełni pochodzący ze Skarszew ks. Michał Szulc (więcej informacji o projekcie na stronie Caritas Diecezji).

do odebrania jest najnowszy nr czasopisma Pielgrzym. Oto krótka prezentacja: W związku z tym, że w Niedzielę Słowa Bożego, 21 stycznia 2024 roku, papież̇ Franciszek rozpoczął Rok Modlitwy, w 5. numerze „Pielgrzyma” tematem numeru jest artykuł ks. Augustyna Eckmana, zatytułowany „Akademia Modlitwy”, który ma nam pomóc przygotować się̨ do dobrego przeżycia Roku Jubileuszowego 2025, Roku Świętego Kościoła Powszechnego, którego motto brzmi: „Pielgrzymi nadziei”. *W artykule „Cystersi w Pelplinie” ks. Jan Walkusz opisuje z kolei początki przybycia zakonu cysterskiego do Pelplina, 2 stycznia bieżącego roku minęło bowiem 750 lat od momentu, gdy książę̨ gdański z dynastii Sobiesławiców Mściwoj II nadał cystersom wieś́ zwaną wówczas Polplin wraz z terenami położonymi między rzekami Wierzycą, Jonką i Węgiermucą. *W artykule „To nasze być albo nie być” piszemy natomiast o ogólnopolskim proteście rolników, którzy blokują̨ drogi wojewódzkie, autostrady, centra miast i kluczowe lokalne trasy, bo – jak mówią̨ – jeśli teraz nie zawalczą̨ o swoją przyszłość́, dla wielu z nich będzie to oznaczało bankructwo i zakończenie działalności. Walka nie toczy się̨ jednak tylko o przyszłość́ rolników – kłopoty producentów żywności prędzej czy później odbiją się̨ również̇ na konsumentach. *Poza tym jak zwykle w „Pielgrzymie” do przeczytania wiele ciekawych felietonów i ciekawostek.