SOBOTA (05.08) - I Sobota m-ca

07:00
++ Jan ROMPCA i rodzice z obu stron (zadośćuczynienie NSNMP: medytacja i różaniec)
18:00
+ Dominik LIPIŃSKI (w dniu urodzin)
ok. 20:00
przyjazd pielgrzymki rowerowej z Kartuz (Grzybna) na Jasną Górę

NIEDZIELA (06.08) - I Niedziela m-ca / Przemienienie Pańskie [święto]

07:00
++ Waleska i Franciszek JASZEWSCY, Mieczysława, Jerzy i dusze w czyśćcu oraz Franciszek PODJASKI
ok. 08:00
wyjazd pielgrzymki rowerowej z Kartuz (Grzybna) na Jasną Górę
09:00
+ Edmund RAMCZYK
10:15
Modlitwa prowadzona przez Żywy Różaniec
11:00
w int. Bronisława (z okazji urodzin), w podz. i z prośbą

W int. Parafian: ks. Waldemar, Toruń

PONIEDZIAŁEK (07.08)

18:00
++ z rodziny KULAS

WTOREK (08.08) - św. Dominika [wspomnienie]

18:00
w 2. r. ślubu pp. Katarzyny i Oskara, w podz. i z prośbą
19:00
+ Anna SEYDA

ŚRODA (09.08) - św. Teresy Benedykty od Krzyża [święto]

07:00
o sakramentalność małżeństw
18:00
++ Henryk WESOŁOWSKI, rodzice, teściowie, dusze czyśćcowe
20:00 – 21:00
Spowiedź

CZWARTEK (10.08) - św. Wawrzyńca [święto]

16:00 – 17:00
Spowiedź
18:00
w int. Jakuba (z okazji ur.), w podz. i z prośbą

PIĄTEK (11.08) - św. Klary [wspomnienie]

18:00
+ Stanisław KAMROWSKI

SOBOTA (12.08)

18:00
++ Gertruda CIEMIŃSKA i dusze czyśćcowe
19:00
przygotowanie do chrztu

NIEDZIELA (13.08)

07:00
++ Aniela, Bronisław, Witold, Joanna, Klemens STEFAŃSCY
09:00
w int. Marii (z okazji urodzin), w podz. i z prośbą dla całej rodziny
11:00
z okazji 3. r. ślubu pp. Weroniki i Roberta, w podz. i z prośbą (chrzest)
12:15
spotkanie dla rodziców ministrantów wyjeżdżających do Białogóry

W int. parafian ks. Waldemar, Toruń

OGŁOSZENIA:

Osoby, które proszę o pomoc w utrzymaniu czystości w pomieszczeniach parafialnych to ul. ŁĄKOWA: nr 5 (12.08.) Bardzo dziękuję wszystkim rodzinom, które z zaangażowaniem dbają o naszą świątynię. Bóg zapłać. Jeżeli w danym domu mieszka kilka rodzin, proszę, aby wspólnie zajęły się pielęgnacją kościoła. Kolejne domy, które proszę o pomoc w utrzymaniu czystości miejsc użytku parafialnego to: ul. ŁĄKOWA: nr 3 (19.08.) ; nr 1 (26.08.); ul. SŁONECZNA: nr 17 (02.09.) ; nr 16 (09.09.) ; nr 14 (16.09.) ; nr 11 (23.09.) ; nr 9 (30.09.) ; nr 7 (07.10.) ; nr 6 (14.10.) ; nr 5 (21.10.) ; nr 4 (28.10.) ; nr 3 (04.11.) ; nr 2 (11.11.) ;  ul. KRÓTKA: nr 1 (18.11.) ; nr 2 (25.11.). Bardzo proszę o pomoc.

dziś (niedziela): 30.07. [kolekta na remonty w diecezji].

W tym tygodniu biuro parafialne będzie czynne w poniedziałek i piątek po Mszy św. o 18:00.

w pierwszy weekend września (2-3.09.) w naszej parafii będzie gościł +David B. TENCER, kapucyn (Reykjawicki biskup); Biskup, którego mieszkańcy Skorzewa znają jako swojego proboszcza w Islandii.

w przygotowaniu jest wyjazd śladami bł. Doroty z Mątów (Pelplin – Piaseczno – Kwidzyn – Mątowy – Gdańsk) (planujemy tę pielgrzymkę na sobotę 30. września br.) – zaproszenie jest skierowane do dzieci, które w ostatnich 3 latach przystąpiły w naszej parafii do Pierwszej Komunii św. i ich rodziców. Ilość miejsc jest ograniczona. Proszę o zgłaszanie osób zainteresowanych pielgrzymką.

w minionym tygodniu zostały wywiezione śmieci z cmentarza; opróżnienie wszystkich koszy, każdorazowo wiąże się z kosztem ponad 1000 zł; w związku z powyższym proszę o przestrzeganie umowy parafialnej dotyczącej selekcji odpadów cmentarnych (przypominam, że decyzją parafian odpady nieulegające rozkładowi zabieramy do koszy przydomowych);

Diecezjalny duszpasterz służby zdrowia zaprasza personel medyczny wszelkich stopni (lekarzy, pielęgniarki, położne, ratowników medycznych, terapeutów, rehabilitantów, farmaceutów) na diecezjalny dzień skupienia, 26.08.2023 roku od godz. 10.00 do 15.00 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Starogardzie Gd. Program spotkania znajduje się w załączniku. Zgłoszenia należy kierować na adres: Parafia NSPJ, 83-200 Starogard Gd., ul. Bpa Dominika 8, e-mail: do dnia 22.08.2023 r.

jeśli chodzi o ławeczki przy grobach, proszę aby były one umieszczane pomiędzy grobami, a nie na wprost grobów, takie ustawienie ławeczki sprawia bowiem, że alejki między rzędami stają się węższe i wieczorem mogą stać się przyczyną upadku

rodziców ministrantów wyjeżdżających na Warsztaty Wielki Połów w Białogórze zapraszam na spotkanie w niedzielę 13 sierpnia po Mszy św. o 11:00 do sali parafialnej w Domu Parafialnym.

w pierwszą niedzielę września (03.09.) odbędzie się kolejna edycja turnieju siatkówki plażowej o puchar proboszcza; serdecznie zapraszamy do komponowania drużyn 2-osobowych (w tym 1. gracz powinien być mieszkańcem Skorzewa)

już od siedemdziesięciu jeden tygodni trwa w naszej parafii Dzieło Wieczystej Adoracji – główną intencją tej inicjatywy jest Wynagradzanie Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny za grzechy nasze i całego świata. [prosimy adoratorów o otoczenie modlitwą również intencji nowych, świętych, licznych powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego]. Bóg zapłać wszystkim adoratorom za trwanie przy Panu Jezusie. Jednocześnie bardzo prosimy osoby, które deklarują swój udział w adoracji o solidną obecność lub informowanie administratora grafiku o konieczności zastępstwa. Grafik jest tworzony w oparciu o zasadę wzajemnego zaufania. Serdecznie zachęcamy do dołączenia do grona stałych adoratorów – poświęcających 1 godzinę tygodniowo na trwanie przed Panem Jezusem, aby wypraszać łaski dla siebie i dla całego świata. Kod QR z dostępem do aktywnego grafiku adoracji umożliwia dołączenie do grona adoratorów. Wszystkich adorujących oraz to dzieło w naszej parafii otacza modlitwą wiele osób z naszego kraju i zza granicy.

przez wszystkie niedziele wakacji Msze święte niedzielne będą sprawowane: w sobotę o 18:00 a w niedzielę tylko przed południem: 7:00, 9:00 i 11:00.

w pierwszą niedzielę września (03.09.) odbędzie się kolejna edycja turnieju siatkówki plażowej o puchar proboszcza; serdecznie zapraszamy do komponowania drużyn 2-osobowych (w tym 1. gracz powinien być mieszkańcem Skorzewa)

w internecie pojawiła się inicjatywa modlitewna (dzieci z dorosłymi) w intencji naszej ojczyzny; rozpocznie się 15 sierpnia i potrwa do Bożego Narodzenia (25 grudnia); proponuję, abyśmy włączyli się w tę inicjatywę: 10-tka różańca będzie odmawiana codziennie w kościele (od poniedziałku do soboty 5 minut przed Mszą wieczorną, a w niedziele i uroczystości 5 minut przed Mszą o 11:00) – założeniem tej inicjatywy jest poproszenie dzieci o prowadzenie tej modlitwy

od przyszłego tygodnia rozpoczną się prace nad schodami do kotłowni i kaplicy przedpogrzebowej pod kościołem (stopnie będą zrobione z kamienia płomieniowanego); prace obejmą również ocieplenie ściany frontowej garażu w Domu Parafialnym i wykończenie wjazdu kamieniem (zmniejszenie uskoku, fugowanie kamieni i zastąpienie dachówek kamieniem) – kolekta inwestycyjna z przyszłej niedzieli i z września będzie przeznaczona na pokrycie kosztów tej inwestycji; prace odkrywkowe na schodach głównych do kościoła mają ułatwić ocenę ich stanu, tak aby móc zaplanować prace związane z ich odnowieniem.

rozważam zakup nowej figury świętego Józefa (ok. 140 cm wysokości) na postument przy wejściu na teren kościelny, w miejsce dotychczasowej figury drewnianej; byłaby ona wykonana z materiału żywicznego, podobnie jak pozostałe figury znajdujące się w ogrodzie przykościelnym; przy tej okazji bardzo dziękuję panu Eugeniuszowi Piechowskiemu za dotychczasową troskę o konserwację figury drewnianej – niestety warunki atmosferyczne spowodowały nieodwracalne szkody w rzeźbie.

W sierpniu młodzi ludzie z całego świata spotkali się z papieżem Franciszkiem w Lizbonie na Światowych Dniach Młodzieży. Z Polski wyruszyło ponad 11 tys. pielgrzymów. W najnowszym numerze „Pielgrzyma” można poczytać o tym, dlaczego młodzi chcą tam jechać i jak doświadczają podczas tego wydarzenia prawdziwego piękna Kościoła. W numerze znajdziemy także ciekawy wywiad z misjonarzem, ks. Grzegorzem Paderewskim, od kilkunastu lat pracującemu w Manaus, w prowincji Amazonia, w Brazylii. Spędzając wakacje nad morzem, warto pamiętać, że morskie środowisko ma na nas wszechstronnie dobroczynny wpływ – więcej informacji o tym w artykule pt. „Leczenie morzem” Anny Mazurek-Klein. Poza tym jak zwykle w „Pielgrzymie” do poczytania wiele ciekawych artykułów i felietonów. Miłej lektury!

Zakończenie modlitwy wiernych :

Dobry i łaskawy Ojcze, który wszystko powołujesz do istnienia, rozbudź w młodych ludziach pragnienie świętości i pójścia za Chrystusem Dobrym Pasterzem. Otwórz ich serca na dar kapłaństwa oraz daj im swego Ducha, aby z radością i odwagą odpowiedzieli na Twoje wezwanie. Pozwól im doświadczyć Twojej miłości i umocnij w nich ducha służby i głębokiej więzi z Jezusem, który żyje i króluje na wieki wieków. Amen. Jezu, Maryjo i Józefie – sprawcie, aby nasze serca biły w rytmie Waszych Serc.