SOBOTA (06.03)

17:00 w int. parafian
18:00 + Ryszard SZWAJA (od sąsiadów)

NIEDZIELA (07.03) - I Niedziela m-ca / III Niedziela Wlk. Postu

09:00 ++ z rodz. KRUSZYŃSKICH i BURANDT
10:15 Modlitwa Żywego Różańca
11:00
+ Dominik LIPIŃSKI (8. r. śmierci)  Gorzkie Żale (po Mszy)
18:00 ++ Antoni i Janina PALUSZYŃSCY, Barbara i Czesław CZYŻ

W int. parafian – ks. ks. Marcin, Rzym

PONIEDZIAŁEK (08.03) - 549. r. poświęcenia Bazyliki w Pelplinie (święto)

18:00 ++ Marianna ZABOROWSKA i dusze czyśćcowe

WTOREK (09.03)

18:00 o zdrowie i błog. Boże dla rodziny
19:00
przygotowanie do ślubu

 

ŚRODA (10.03)

07:00
o sakramentalność małżeństw
16:00 przygotowanie do ślubu
17:40 Nowenna do św. Józefa – dzień I
18:00 o błog. Boże dla rodziny

 

CZWARTEK (11.03)

09:00 – 14:00
sakramentalne odwiedziny chorych
17:40 Nowenna do św. Józefa – dzień II
18:00 ++ Gertruda i Jan PIĄTKOWSCY oraz Anna i Robert STEFAŃSCY

PIĄTEK (12.03)

17:15 Droga Krzyżowa z Nowenną do św. Józefa – dzień III
18:00 ++ Stanisław, Paweł, Jadwiga
21:00 – 06:00

Adoracja nocna Wspólnoty Marana-Tha (kaplica)

SOBOTA (13.03)

07:00 + ks. Andrzej KOWALCZYK (inicjator wsp. Marana-Tha)
10:00 zbiórka ministrantów
 11:00 – 16:30
Adoracja dla chętnych
 12:00 Różaniec
 14:30 Nabożeństwo Słowa Bożego + Koronka
15:00 – 16:00
Spowiedź
17:00
w int. parafian
 18:00 Nowenna do św. Józefa – dzień IV
18:30 + Zygmunt FORMELA (3. r. śmierci)

NIEDZIELA (14.03) - IV Niedziela Wlk. Postu

08:40 Nowenna do św. Józefa – dzień V
09:00 ++ Marek KLEBA (6. r. śmierci), Edmund KLEBA oraz Wanda KULAS
10:15 Spotkanie dzieci pierwszokomunijnych
11:00
++ teściowie: Julia i Władysław LEŚNIAŃSCY, w rodzin i dusze czyśćcowe
12:00 Gorzkie Żale
18:00 ++ Leszek GUŹDZIOŁ (r. śmierci)

 

W int. parafian – ks. Sebastian, Pompeluna

MODLITWA O POWOŁANIA (do modlitwy wiernych):

 

Dobry i łaskawy Ojcze, który wszystko powołujesz do istnienia, rozbudź w młodych ludziach pragnienie świętości i pójścia za Chrystusem Dobrym Pasterzem. Otwórz ich serca na dar kapłaństwa oraz daj im swego Ducha, aby z radością i odwagą odpowiedzieli na Twoje wezwanie. Pozwól im doświadczyć Twojej miłości i umocnij w nich ducha służby i głębokiej więzi z Jezusem, który żyje i króluje na wieki wieków. Amen. Jezu, Maryjo i Józefie – sprawcie, aby nasze serca biły w rytmie Waszych Serc.

OGŁOSZENIA:

Osoby, które proszę o pomoc w utrzymaniu czystości w pomieszczeniach parafialnych to mieszkańcy ul. Starowiejskiej: nr 5 (13.03.). Bardzo dziękuję wszystkim rodzinom, które z zaangażowaniem dbają o naszą świątynię. Bóg zapłać. Jeżeli w danym domu mieszka kilka rodzin, proszę, aby wspólnie zajęły się pielęgnacją kościoła. Kolejne rodziny, które proszę o pomoc w utrzymaniu czystości pomieszczeń parafialnych, to mieszkańcy domów przy ul. Starowiejskiej o następujących numerach: nr 6 (20.03.); nr 7 (27.03.); nr 9 (01.04.-czwartek), a następnie przy ul. Sportowej. Serdeczne Bóg zapłać za życzliwość.

biuro parafialne jeszcze w tym tygodniu czynne w środę, czwartek i piątek (30 minut po Mszy św. wieczornej); w sprawach nagłych proszę o kontakt telefoniczny lub przez SMS – (889-238-654); aktualne informacje z życia parafii: www.parafianagranicy.pl oraz na fb: @parafiaskorzewo

niestety osłabienie pochorobowe nie pozwoliło mi w minionym tygodniu odwiedzić chorych i seniorów z Komunią św. – uczynię to w najbliższy czwartek, tj. 11.03. (od godz. 9:00)

Rozpoczęły się prace nad przeniesieniem kostki z obejścia kościoła na cmentarz i założeniem nowego chodnika z solidną podbudową. Przed nami wylanie 400 m2 asfaltu na cmentarzu, przygotowanie podbudowy pod 600 m2 chodnika na cmentarzu, ułożenie kostki brukowej na chodnikach cmentarnych; przygotowanie podbudowy pod 600 m2 chodnika wokół kościoła i położenie tam nowej kostki. Przy tej okazji bardzo dziękuję za wszystkie ofiary, które zostały złożone na ten cel w czasie tegorocznej kolędy. Pozwolą one na pokrycie ok. 1/3 planowanych kosztów. Reszta będzie finansowana z kolekt inwestycyjnych (najbliższa będzie za tydzień, 13/14.03.), bieżących oszczędności oraz z opłat cmentarnych (rezerwacje miejsc grobowych, pokładne pobierane przy pierwszym pochówku oraz przedłużenie ważności grobów po 20 latach od ostatniego pochówku, a także pomnikowe, czyli 10% od wartości nowego nagrobka). Uregulowanie ewentualnych zaległości bardzo pomoże nam w planowaniu wydatków związanych z podjętą inwestycją

Jałmużna wielkopostna Jałmużna daje wiele dobra obdarowanym, ale daje jeszcze więcej obdarowującym. Zebrana do skarbonek wspiera dzieła charytatywne parafii, a także dzieło wskazane przez księdza Biskupa w diecezji. W tym roku jest to Fundacja Małych Stópek. Niech nasza hojność owocuje w tych dziełach i przyczynia się do wspierania życia poczętego. Ważnym jest, aby w tę akcję włączyła się cała rodzina, nie ograniczajmy mocy tej skarbonki do dziecięcego biurka lub regału w pokoju. Niech ta hojność zaraża wszystkich. (wyjaśnienie akcji dostępne na stronie: https://pelplin.caritas.pl/?p=3579)

w naszym kościele skarbonki dostępne są na parapecie okna przy chrzcielnicy (zamknięte i podpisane na jednej ze stron przyniesiemy je do kościoła w Niedzielę Palmową)

karta CARITAS-BIEDRONKA „Na codzienne zakupy”: Caritas Diecezji Pelplińskiej kontynuuje program „Na codzienne zakupy”,
który polega na przekazaniu seniorom kart do sklepów Biedronka o wartości 150 zł. miesięcznie na zakup artykułów spożywczych.
Uczestnikami projektu mogą zostać osoby powyżej 60 roku życia, których dochód nie przekracza 1.300 zł netto. Pierwszeństwo mają osoby, które samodzielnie prowadzą gospodarstwo domowe, niepełnosprawni oraz po raz pierwszy przystępujący do projektu. Senior może wziąć udział maksymalnie w trzech edycjach programu. Projekt będzie trwał od kwietnia 2021 do stycznia 2022 roku. Liczba kart jest ograniczona i liczy się kolejność zgłoszeń. Ostateczną decyzję o kwalifikacji podejmuje komisja, powołana przez dyrektora Caritas. Zainteresowanych uprasza się o kontakt z biurem parafialnym do niedzieli 8.03.2021

Caritas Diecezji Pelplińskiej zwraca się z prośbą o przekazanie 1% podatku dochodowego. Numer KRS 0000252333. Ze strony internetowej Caritas Diecezji Pelplińskiej można pobrać darmowy program do rozliczania podatku (www.pelplin.caritas.pl). Włączmy się jak najliczniej w to wielkie dzieło pomocy drugiemu człowiekowi. Caritas pomaga dzieciom, codziennie wspiera niepełnosprawnych, chorych i ubogich, otacza opieką osoby dotknięte pandemią. Okażmy serce, tym którzy potrzebują naszej pomocy. Za każdą pomoc serdecznie dziękujemy.

odpust zupełny można otrzymać w Wielkim Poście:

  1. a) za udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej / b) za modlitwę przed wizerunkiem Pana Jezusa ukrzyżowanego (w każdy piątek Wlk. Postu po przyjęciu Komunii Świętej) słowami aktu: Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu, upadam na kolana przed Twoim obliczem i z największą gorliwością ducha proszę Cię i błagam, abyś wszczepił w moje serce najżywsze uczucia wiary, nadziei i miłości oraz prawdziwą skruchę za moje grzechy i silną wolę poprawy. Oto z sercem przepełnionym wielkim uczuciem i z boleścią oglądam w duchu Twoje pięć ran i myślą się w nich zatapiam, pamiętając o tym, dobry Jezu, co już prorok Dawid włożył w Twoje usta: „Przebodli ręce moje i nogi, policzyli wszystkie kości moje” (Ps 22, 17)   /   c) za udział w Gorzkich żalach.

Redakcja Programów Katolickich TVP przygotowała telewizyjne rekolekcje wielkopostne (patrz ogłoszenia z 21.02.2021)

w zakrystii dostępny jest przewodnik do przeżycia rekolekcji w domu pt. „Aby odnowić Przymierze” (cena 20 zł). Książka może służyć jako pomoc dla osób chorych pozostających w domach oraz osób pragnących pogłębić swoją duchowość.

Redakcja Programów Katolickich TVP przygotowała telewizyjne rekolekcje wielkopostne (patrz ogłoszenia z 21.02.2021)

w zakrystii dostępny jest przewodnik do przeżycia rekolekcji w domu pt. „Aby odnowić Przymierze” (cena 20 zł). Książka może służyć jako pomoc dla osób chorych pozostających w domach oraz osób pragnących pogłębić swoją duchowość.

W tym roku w dniach 12-13 marca Papieska Rada ds. Promocji Nowej Ewangelizacji proponuje po raz kolejny podjęcie Inicjatywy 24 godziny dla Pana. W naszej parafii wydarzenie będzie zrealizowane w sposób następujący:

od 21:00 (piątek) do 6:30 (sobota): nocna Adoracja Najświętszego Sakramentu dlaWspólnoty Marana-Tha (kaplica)

7:00                                                      Msza św. (kościół): w int. + ks. Andrzeja KOWALCZYKA (inicjatora wspólnot Marana-Tha)

od 11:00 do 16:30                         Adoracja indywidualna dla chętnych (kościół)

Różaniec            12:00

Nabożeństwo Słowa Bożego + Koronka           14:30

                               Spowiedź           15:00 – 16:00

o 16:30                                zakończenie Adoracji błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem

 

w związku z przeżywanym Rokiem Świętego Józefa (z racji jubileuszu 150-lecia ogłoszenia Oblubieńca NMP Patronem Kościoła Powszechnego) w naszej parafii odbędzie się nowenna (10-18.03.2021) przed uroczystością św. Józefa (20 minut przed wyznaczonymi Mszami – wg grafiku zapisanego w ogłoszeniach – możemy tę nowennę potraktować jako formę rekolekcji) – nowennę można tez odsłuchać w domu (https://youtu.be/8qzgz4jkY8Q)

Odpusty z racji Roku św. Józefa [ogłoszenia z 27.12.2020]

w piątek 19.03. (uroczystość św. Józefa – nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych) będzie droga krzyżowa w kościele o 16:15 oraz droga krzyżowa dla rodzin, w terenie, od 20:00 (w czasie trwania nocnej Drogi Krzyżowej – możliwość indywidualnej adoracji Najświętszego Sakramentu w kaplicy)

W celu uzyskania jak największych łask w Roku św. Józefa, niniejszym Ksiądz Biskup Diecezjalny postanawia, aby: w dniach od 10 do 18 marca 2021 r. w parafiach odmawiano w związku ze Mszą Św. nowennę do św. Józefa   /   w niedzielę, 21 marca 2021 r. zawierzono rodziny w parafiach opiece św. Józefa   /   w każdą środę od 24 marca do 8 grudnia 2021 w czasie Nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy odmawiano również Litanię do św. Józefa

19 marca 2021 roku Kościół obchodzi piątą rocznicę ogłoszenia adhortacji apostolskiej Amoris Laetitia o pięknie i radości miłości w rodzinie. Tego dnia Papież Franciszek zainauguruje Rok Rodziny Amoris Laetitia, który zakończy się 26 czerwca 2022 roku podczas Dziesiątego Światowego Spotkania Rodzin w Rzymie z Ojcem Świętym.

Kuria Diecezjalna informuje, iż od 1 kwietnia 2021 r. w podmiotach kościelnych podlegających władzy biskupa pelplińskiego – w tym w każdej parafii – ustanowiona będzie osoba pierwszego kontaktu. Niedługo zostanie przedstawiona do wiadomości osoba wyznaczona w naszej parafii.

APEL   BISKUPA   PELPLIŃSKIEGO  DO  KAPŁANÓW    PRZED    OGŁOSZENIEM   ROKU  RODZINY (fragmenty)

            ...wraz z Wydziałem Duszpasterskim naszej Kurii, proponuję, aby w parafiach zorganizowano Msze Święte lub nabożeństwa w niedziele lub dni powszednie dla przygotowujących się do bierzmowania i I Komunii świętej z homilią skierowaną do nich oraz katechezą po liturgii.

            …Przygotowanie do przyjęcia po raz pierwszy Jezusa Eucharystycznego to nie tylko próby i podział funkcji, ale to przede wszystkim prowadzenie dzieci i często rodziców do spotkania z Chrystusem w Spowiedzi i Eucharystii.

W przygotowaniu do bierzmowania… Niech nie będzie to tylko suche zbieranie podpisów, ale prawdziwe umacnianie relacji młodych ludzi z Chrystusem, czemu ma służyć przygotowany program i pomoce, jakie każda parafia posiada. W katechezie dla kandydatów do bierzmowania warto skorzystać również z materiałów przygotowanych na dzień skupienia ze św. Stanisławem Kostką oraz z bł. Karoliną Kózkówną, które można bez problemu w razie potrzeby podzielić na trzy katechezy i przeprowadzić je po Mszy świętej lub nabożeństwie dla kandydatów.

…spotkanie młodych w Niedzielę Palmową (28 marca) w Kościerzynie, które w bieżącym roku ze względu na ograniczenia związane z epidemią będzie miało nieco zmienioną formę, o czym powiadomimy Was w najbliższym czasie.

…Naszym zadaniem [duszpasterzy, katechetów, pracowników parafii] jest szukanie drogi dotarcia z Ewangelią do młodych i nieustające ukazywanie, że jest dla niech ważne miejsce w Kościele. …

Raz jeszcze zatem proszę Was, Bracia Kapłani, o jeszcze większe zaangażowanie w przygotowanie dzieci i młodzieży do jak najbardziej owocnego przyjęcia sakramentów.

Na trud i radość duszpasterzowania dzieci i młodzieży, z serca błogosławię.

    + Ryszard Kasyna

      Biskup Pelpliński

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Pelplińskiej zaprasza młodych mężczyzn, którzy rozeznają swoje powołanie, do włączenia się  w organizowany w tym roku w formie online Wielkopostny Dzień SkupieniaKu wolności wyswobodził nas Chrystus (Ga 5,1). Pierwsza część zdalnego spotkania odbędzie się 12 marca w  godz. 19.00 – 21.00, natomiast druga 13 marca w  godz. 9.00 – 12.00. Szczegółowe informacje oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie seminariumpelplin.pl

Collegium Marianum Liceum Katolickie im. Jana Pawła II w Pelplinie zaprasza tegorocznych absolwentów szkoły podstawowej oraz inne osoby zainteresowane działalnością szkoły na Dni Otwarte. Odbędą się one w soboty 20 marca i 17 kwietnia 2021 r., w godz. od 10.00 do 13.00. Collegium Marianum to szkoła dla młodzieży męskiej i żeńskiej z męskim internatem. W tym roku obchodzi ona 185-lecie swojego istnienia. Od lat cieszy się nie tylko bogatą historią, ale wysokim poziomem nauczania i kształtuje ducha katolickiego wśród swoich wychowanków. Bliższe informacje na ten temat można znaleźć na stronie: www.collegiummarianum.pl

dnia 25. marca będzie możliwość podjęcia Duchowej Adopcji dziecka poczętego

25. marca 2021 o 14:00 przed domem parafialnym w Skorzewie będzie zbiórka elektrośmieci

Kuria Diecezjalna informuje, iż od 1 kwietnia 2021 r. w podmiotach kościelnych podlegających władzy biskupa pelplińskiego – w tym w każdej parafii – ustanowiona będzie osoba pierwszego kontaktu. Niedługo zostanie przedstawiona do wiadomości osoba już wyznaczona w naszej parafii.

KOMUNIKAT parafii: w związku z trwającym zagrożeniem epidemicznym i wynikającymi z tego stanu obostrzeniami: wchodząc do kościoła dezynfekujemy dłonie; w ławkach i w czasie Komunii św. zachowujemy nakazane odstępy; przyjęcie Komunii św. jest możliwe przy balaskach: albo do ust (w pozycji klęczącej lub stojącej) albo na właściwie złożone dłonie (w pozycji stojącej). Osoby pragnące przyjąć Komunię świętą na dłonie proszę o podejście jako pierwsze do balasek przy obrazie Jezu ufam Tobie – przyjmujący Komunię świętą na dłonie ma obowiązek spożyć Hostię przed kapłanem/szafarzem, włącznie ze wszystkimi cząsteczkami, które mogły pozostać na dłoni. Chrystus jest obecny w każdej cząstce konsekrowanej Hostii, tak więc koniecznym jest sprawdzenie przed odejściem sprzed balasek czy na dłoni nie pozostały żadne cząsteczki. Pamiętajmy, że względy higieniczne, ani zagrożenie epidemiczne nie mogą sprzyjać utracie wiary w rzeczywistą i trwałą obecność Pana Jezusa w Komunii świętej.