Niedziela (05.04) – Niedziela Palmowa


09:00

++ Mirosław, Damian, Agnieszka, Antoni LANDOWSCY

11:00

Zygmunt KURS (rocznica urodzin) Gorzkie Żale

14:00

w int. parafian Koronka do Miłosierdzia Bożego

18:00

++ Zygfryd i Salomea ZDROJEWSCY

20:30

Różaniec o wybawienie naszej ojczyzny od wszelkich form zarazy

Poniedziałek (06.04) – Wielki Poniedziałek


18:00

++ Irena i Antoni ETMAŃSCY oraz Elżbieta FORMELA i Seweryn GÓRZYŃSKI

20:30

Różaniec o wybawienie naszej ojczyzny od wszelkich form zarazy

Wtorek (07.03) – Wielki Wtorek


18:00

++ Gertruda CIEMIŃSKA i Brunon KIEŁPIN

19:00

Franciszek KASZUBA (od sąsiada)

20:30

Różaniec o wybawienie naszej ojczyzny od wszelkich form zarazy

Środa (08.04) – Wielka Środa


07:00

o sakramentalność małżeństw

18:00

z okazji urodzin o Boże błog. dla Pawła (18), Piotra (13) i rodziny

20:30

Różaniec o wybawienie naszej ojczyzny od wszelkich form zarazy

Czwartek (09.04) – Wielki Czwartek / rozpoczęcie Triduum Paschalnego


18:00

w intencji wszystkich proboszczów pracujących w naszej parafii (int. od Żywego Różańca i Wspólnoty Miłosierdzia)

20:30

Różaniec o wybawienie naszej ojczyzny od wszelkich form zarazy

Piątek (10.04) – Wielki Piątek Męki Pańskiej


15:00

Koronka do Miłosierdzia Bożego i Droga krzyżowa

18:00

Liturgia Męki Pańskiej

20:30

Różaniec o wybawienie naszej ojczyzny od wszelkich form zarazy

Sobota (11.04) – Wielka Sobota


15:00

Koronka do Miłosierdzia Bożego

20:30

Różaniec o wybawienie naszej ojczyzny od wszelkich form zarazy

22:00

w int. parafian

Niedziela (12.04) – Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego


09:00

++ Gertruda, Jan PIĄTKOWSCY, Bronisław KULAS, dusze czyśćcowe

11:00

Zygmunt KURS (rocznica urodzin)

14:00

w int. parafian Koronka do Miłosierdzia Bożego

18:00

+ Zygmunt JAKUBEK (8. rocznica śmierci)

20:30

Różaniec o wybawienie naszej ojczyzny od wszelkich form zarazy

Poniedziałek (13.04) – Poniedziałek Wielkanocny


09:00

++ Joanna i Jan PEPLIŃSCY

11:00

++ Jan KRUSZYŃSKI, z obu stron, dusze czyśćcowe

15:00

Koronka do Miłosierdzia Bożego

18:00

Helena PÓŁCZYŃSKA (7. rocznica śmierci)

20:30

Różaniec o wybawienie naszej ojczyzny od wszelkich form zarazy


MODLITWA O POWOŁANIA:

Dobry i łaskawy Ojcze, który wszystko powołujesz do istnienia,
rozbudź w młodych ludziach pragnienie świętości i pójścia za
Chrystusem Dobrym Pasterzem. Otwórz ich serca na dar
kapłaństwa oraz daj im swego Ducha, aby z radością i odwagą
odpowiedzieli na Twoje wezwanie. Pozwól im doświadczyć
Twojej miłości i umocnij w nich ducha służby i głębokiej więzi z
Jezusem, który żyje i króluje na wieki wieków. Amen . Jezu,
Maryjo i Józefie – sprawcie, aby nasze serca biły w rytmie
Waszych Serc.

W niedziele Wlk. Postu śpiewamy Suplikację w int. powołań i o wybawienie naszej ojczyzny od wszelkich form zarazy.

Zapowiedzi przedślubne będą wygłaszane po ustaniu kwarantanny. W razie przedłużania się takiego stanu, będą umieszczane do publicznej wiadomości w gablocie, lecz nie w Internecie.

Osoby, które proszę o pomoc w utrzymaniu czystości w pomieszczeniach parafialnych to mieszkańcy ul. Peplińskiego : nr 57 (09.04.) WIELKI CZWARTEK . Bardzo dziękuję wszystkim rodzinom, które z zaangażowaniem dbają o naszą świątynię. Bóg zapłać. W czasie Wielkiego Postu nie ozdabia się ołtarzy kwiatami. Kolejne rodziny, które będę prosił o pomoc w utrzymaniu czystości naszej świątyni to mieszkańcy : nr 53 (18.04.); nr 51 (25.04.) Jeżeli w danym domu mieszka kilka rodzin, proszę aby wspólnie zajęły się pielęgnacją kościoła

Biuro parafialne – w tym tygodniu NIEczynne z powodu zagrożenia epidemiologicznego; we wszystkich sprawach proszę o kontakt tel. 889-238-654

Wierni nie uczestniczący we Mszach św. w kościele parafialnym nie powinni się dyspensować od kontaktu ze Słowem Bożym i liturgią Mszy św. – po to są transmisje radiowe, telewizyjne i internetowe: https://episkopat.pl/kosciol-wobec-pandemii-modlitwa-on-line/

Nabożeństwa okresowe w Wielkim Poście (Gorzkie Żale – niedziela po Mszy św. o 11:00; Koronka do Miłosierdzia Bożego po Mszy św. o 14:00 – transmisja przez Facebook Mszy i Koronki); codziennie różaniec w domach o 20:30 (w łączności z kaplicą Świętej Rodziny w Domu Parafialnym – transmisja przez Facebook parafialny). MSZE I NABOŻEŃSTWA W WIELKIM TYGODNIU TRANSMITOWANE BĘDĄ PRZEZ PARAFIALNE KONTO FACEBOOK ; nabożeństwo Nowenny do Miłosierdzia Bożego (od Wielkiego Piątku do Niedzieli Miłosierdzia) będzie również transmitowane.

PROPOZYCJA DO PRZEŻYWANIA WIELKIEGO TYGODNIA NIE-W-KOŚCIELE (wer. do wydruku i na telefon): https://www.przewodnik-katolicki.pl/NEWS/2019/Wielkanoc-w-domu

ADORACJA: w Wielki Czwartek CIEMNICY w tym roku nie będzie (czuwanie przy Panu Jezusie w Ogrójcu tylko przez parafialnego Facebook’a). W Wielki Piątek (do Poranka ZMARTWYCHWSTANIA), proponowany program adoracji Pana Jezusa w Grobie, z zachowaniem limitu 5 osób obecnych jednocześnie w kościele i odstępem 2 metrów, będzie podany po Niedzieli Palmowej

Przygotowanie do sakramentów: I. Spowiedzi, I. Komunii św., bierzmowania, trwa – na dzień dzisiejszy NIE JEST odwołana tegoroczna data I. Komunii św.. Lecz przygotowanie będzie w dużym stopniu spoczywało na rodzicach. Na stronie wydziału duszpasterskiego naszej diecezji znajdują się materiały do samodzielnego nauczania dzieci, proszę z nich korzystać. Jeśli kwarantanna krajowa zakończy się przed datą 1. maja to pozostaniemy przy dacie I. spowiedzi (09.maja) i I. Komunii św. (10 maja). Dopuszczenie do sakramentów będzie na podstawie rozmowy kwalifikacyjnej z dziećmi. Materiały dla rodziców można pobrać z poniższych stron:

I. Komunia św.
http://www.katecheza.diecezja-pelplin.pl/aktualnosci/275-przygotowanie-do-pierwszej-komunii-swietej-nauka-w-domu-oprac-ks-jan-doppke

Bierzmowanie
http://www.katecheza.diecezja-pelplin.pl/aktualnosci/277-przygotowanie-do-bierzmowania-nauka-w-domu-oprac-ks-jan-doppke

Nie będzie w obecnym Wielkim Tygodniu organizowanej spowiedzi z udziałem innych księży – w związku z powyższym przypominam o mojej dyspozycyjności w niedzielę ok. pół godziny przed każdą Mszą św. oraz w poniedziałek, wtorek i środę (w czasie adoracji od 17:00 do 18:00).

Bieg do Pustego Grobu (2 edycja) odbędzie się w konwencji wirtualnej – szczegóły w regulaminie:
https://elektronicznezapisy.pl/event/4711/strona.html

Oprócz postanowień Episkopatu i Biskupa Diecezjalnego z 12 i 13 marca br. (zob. ogłoszenia z 15.03.2020) najnowsze informacje i dyrektywy są ujęte w ogłoszeniach z 22.03. oraz w zakładce Komunikat ks. Biskupa 25.03. 2020

Caritas Diecezji Pelplińskiej organizuje zbiórkę na zakup niezbędnych środków ochrony bezpośredniej dla szpitali i innych placówek niosących pomoc chorym w czasie trwającej epidemii. Okażmy serce tym, którzy dbają o nasze zdrowie. Pomóżmy zadbać o ich bezpieczeństwo. Ofiary można wpłacać na rachunek bankowy Caritas Diecezji Pelplińskiej 48 8342 0009 2000 1876 2000 0003 z dopiskiem „pomoc dla szpitali”. Informacje na stronie Caritas Diecezji: pelplin.caritas.pl oraz pod numerem telefonu 585361531.

Zarząd Wydawnictwa Bernardinum informuje, że w sytuacji epidemii kolejny numer dwutygodnika diecezjalnego „Pielgrzym” (7/2020) nie zostanie dostarczony do parafii. Od 2 kwietnia br. będzie dostępna bezpłatna wersja tego wydania w formie pdf na www.pielgrzym.pelplin.pl.

Jeśli jest podejrzenie zarażenia KORONAWIRUSEM: telefony w Kościerzynie: do stacji sanitarno-epidemiologicznej (58.686-69-48) oraz do najbliższego oddziału zakaźnego (692-101-253); ogólnopolski tel. alarmowy (112); infolinia NFZ w sprawie Koronawirusa (800-190-590)

Postanowienia parafialne wynikające z wprowadzenia kwarantanny (ustalenia Księży Biskupów, są ich podstawą):
Kościół parafialny będzie otwarty codziennie od 8:00 do 19:00  /  Poza liturgią w strefie ołtarzowej kościoła będzie załączony alarm  /  Wszystkie Msze św. i nabożeństwa w Wlk. Tygodniu odbywają się w kościele  /  Na każdej Mszy św. i nabożeństwie może być maksymalnie 5 osób + asysta liturgiczna (w związku z powyższym na Msze św. zapraszam tylko ofiarodawców intancji Mszalnej – w taki sposób będziemy funkcjonować do odwołania kwarantanny. W razie niejasności proszę o kontakt telefoniczny).

Spowiedź w Wielkim Tygodniu:
Niedziela Palmowa    8:30 – 9:00  /  10:30 – 11:00  /  13:30 – 14:00  /  17:00 – 18:00
Wlk. Poniedziałek      od 17:00 do 18:00
Wlk. Wtorek               od 17:00 do 18:00
Wlk. Środa                  od 17:00 do 18:00
Wlk. Czwartek            indywidualnie
Wlk. Piątek                 indywidualnie
Wlk. Sobota               indywidualnie

STOLICA APOSTOLSKA UDZIELA SPECJALNYCH ODPUSTÓW DLA WIERNYCH W OBECNEJ PANDEMII

Wierni, którym odpust zupełny może być udzielony:
• cierpiący na koronowirusa, przebywający na kwarantannie na polecenie władz sanitarnych w szpitalu lub we własnym domu;
•pracownicy służby zdrowia, członkowie rodzin i wszyscy opiekujący się chorymi na koronawirusa;
•ofiarujący nawiedzenie Najświętszego Sakramentu lub Adorację Eucharystyczną lub lekturę Pisma Świętego przez co najmniej pół godziny, lub odmówienie Różańca Świętego, lub pobożne odprawienie Drogi Krzyżowej, lub odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego w intencji przebłagania Wszechmogącego Boga o koniec epidemii, ulgę dla tych, którzy cierpią i zbawienie wieczne dla tych, których Pan powołał do siebie;
•będący w niebezpieczeństwie śmierci, pod warunkiem, że byli należycie dysponowani i zwykle za życia modlili się.

Warunki, które wierny winien spełnić celem otrzymania odpustu zupełnego:
•nie być przywiązanym do jakiegokolwiek grzechu;
•być zjednoczonym duchowo na modlitwie poprzez środki masowego przekazu podczas celebracji Mszy Świętej, Różańca Świętego, Drogi Krzyżowej lub innej formy pobożności lub przynajmniej odmówić Wyznanie Wiary, Ojcze nasz i pobożne wezwania do Najświętszej Maryi Panny, przy jednoczesnym ofiarowaniu tej próby w duchu wiary w Boga i miłości wobec bliźnich;
•mieć wolę wypełnienia zwykłych warunków odpustu tak szybko, jak to będzie możliwe (spowiedź sakramentalna, przyjęcie Komunii Świętej, modlitwa w intencjach Ojca Świętego).

O KOMUNII DUCHOWEJ i ŻALU DOSKONAŁYM (szersze wyjaśnienie w ogłoszeniach z 29.03.2020):

KOMUNIA DUCHOWA W PRAKTYCE ZATEM:

W sytuacji, gdy nie ma możliwości przyjęcia komunii św. poprzez spożycie Ciała/Krwi Pańskiej, można – jeśli się jest w stanie łaski uświęcającej – wzbudzić pragnienie przyjęcia komunii i powiedzieć o nim Bogu w dowolnej formie, prosząc o sakramentalne zjednoczenie z Chrystusem. Skutkuje to faktycznym przyjęciem łaski Najświętszego Sakramentu. Optymalną sytuacją jest uczynienie tego w trakcie uczestnictwa w transmisji mszy św. (ale UCZESTNICTWA – a nie tylko oglądania z robieniem jednocześnie innych rzeczy…). W innych przypadkach zacząć warto od aktu pokuty, rozważenia czytań z dnia, a przed aktem komunii duchowej odmówić Modlitwę Pańską oraz „Panie, nie jestem godzien…”.

ŻALU DOSKONAŁY W PRAKTYCE:

W sytuacji, gdy nie ma możliwości wyznania grzechów przed kapłanem, należy: 1) wzbudzić w sobie pragnienie przyjęcia sakramentu pokuty (z postanowieniem przystąpienia do niego przy najbliższej okazji); 2) zrobić rachunek sumienia i w odniesieniu do wykrytych grzechów postanowić nie popełniać ich w przyszłości (jak w ramach przygotowania do spowiedzi sakramentalnej); 3) wzbudzić w sobie żal za popełnione grzechy ze względu na miłość do Boga – tak uczciwie, jak tylko potrafimy; 4) [pożyteczne, lecz niekonieczne:] przyjąć sobie jakiś czyn pokutny w ramach pokuty za grzechy; 5) przyjąć Komunię świętą (sakramentalnie lub duchowo).

DEKRET BPA PELPLIŃSKIEGO DOT. CELEBRACJI WIELKIEGO TYGODNIA W CZASIE EPIDEMII

Biorąc pod uwagę przepisy prawa kościelnego, w tym wskazania Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oraz ograniczenia wynikające z prawa państwowego, proszę, aby w diecezji pelplińskiej w czasie celebracji Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego przestrzegane były następujące zasady:

 1. Należy zachowywać Wytyczne zatwierdzone przez Biskupa Pelplińskiego dnia 25 marca 2020 r.
 2. W Niedzielę Palmową upamiętnienie wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy powinno być obchodzone wewnątrz kościoła. Należy zrezygnować z procesji, a palmy pobłogosławić tylko znakiem krzyża, bez używania wody święconej.
 3. Msza Święta Krzyżma przeniesiona jest na inny termin, który zostanie podany w późniejszym czasie. Wtedy również nastąpi odnowienie przyrzeczeń kapłańskich. Należy korzystać z olejów pobłogosławionych przed rokiem.
 4. W razie konieczności kapłan może dokonać pobłogosławienia oleju do namaszczenia chorych, jednak tylko w czasie sprawowania tego sakramentu.
 5. Należy zachęcić wiernych do uczestnictwa w liturgii Triduum Paschalnego za pośrednictwem środków społecznego przekazu, a zwłaszcza transmisji internetowej z kościoła parafialnego.
 6. Celebracje liturgii Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku oraz Wigilii Paschalnej odbywają się tylko w kościołach parafialnych.
 7. Stolica Apostolska udzieliła pozwolenia, aby w Wielki Czwartek każdy kapłan mógł sprawować Mszę Świętą nawet bez udziału wiernych.
 8. W Wielki Czwartek należy opuścić obrzęd obmycia nóg oraz procesję z Najświętszym Sakramentem. Nie urządza się „ciemnicy”. Najświętszy Sakrament pozostaje w zamkniętym tabernakulum.
 9. W Wielki Piątek w modlitwie wiernych należy dodać jako przedostatnie wezwanie o ustanie epidemii (tekst w załączniku nr 1).
 10. Akt adoracji Krzyża przez pocałunek należy ograniczyć wyłącznie do celebransa liturgii wielkopiątkowej. Pozostali uczestnicy wspólnie oddają cześć Krzyżowi, klęcząc na swoich miejscach i śpiewając stosowną pieśń.
 11. Na zakończenie liturgii wielkopiątkowej przed wystawionym Najświętszym Sakramentem śpiewa się suplikacje.
 12. Według rozeznania proboszcza można przygotować skromny Grób Pański. Należy również umieścić informację, że cześć Krzyżowi oddawana jest wyłącznie przez ukłon lub przyklękniecie.
 13. W czasie Triduum Paschalnego – o ile jest taka możliwość – można udzielać Komunii świętej również poza liturgią wiernym, którzy są obecni w kościele.
 14. W Wielką Sobotę w parafiach nie należy organizować błogosławienia pokarmów na stół wielkanocny (ani w kościele, ani poza kościołem). W tym roku tzw. „święconka” ma mieć charakter liturgii domowej w czasie wielkanocnego śniadania. Tekst znajdujący się w załączniku nr 2 należy umieścić na stronie internetowej parafii lub w innej formie przekazać wiernym.
 15. W celebracji Wigilii Paschalnej należy opuścić rozpalenie ogniska i procesję z paschałem. Liturgia rozpoczyna się w prezbiterium, gdzie kapłan błogosławi ogień od palącego się np. znicza, przygotowuje paschał i zapala go, mówiąc „Niech światło Chrystusa…”. Po wypowiedzeniu powyższych słów zapala się wszystkie światła w kościele, a paschał umieszcza się na świeczniku. Następnie ma miejsce Orędzia Wielkanocnego (Exsultet). Liturgia słowa odbywa się według zwykłego porządku, ze zmniejszoną liczbą czytań starotestamentalnych do dwóch lub trzech. Nie można opuścić czytania z 14 rozdziału Księgi Wyjścia.
 16. Zgodnie z dekretem Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z 25 marca 2020 r. liturgia chrzcielna jest ograniczona jedynie do odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. Nie sprawuje się sakramentu chrztu.
 17. Na zakończenie liturgii opuszcza się procesję rezurekcyjną. Kapłan błogosławi Najświętszym Sakramentem zgromadzonych, a następnie – wychodząc przed kościół – całą wspólnotę parafialną.

Dla wszystkich nas, przeżywanie w tym roku Misterium Paschalnego będzie trudnym doświadczeniem, jednakże przepełnione wiarą może umocnić w naszych sercach nadzieję i miłość. Na czas owocnego przeżywania misteriów Męki, Śmierci i Zmartwychwstania naszego Pana z serca błogosławię

+ Ryszard Kasyna

Biskup Pelpliński

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO POKARMÓW WIELKANOCNYCH PRZED POSIŁKIEM W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO (prowadzi głowa rodziny)

Przed rozpoczęciem można zapalić świecę, symbol Chrystusa zmartwychwstałego. Następnie ojciec rodziny lub prowadzący modlitwę rozpoczyna słowami:

W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

Wszyscy odpowiadają:

Amen.

Prowadzący modlitwę mówi:

Gromadzimy się dzisiaj w naszej rodzinie, aby świętować pamiątkę Zmartwychwstania naszego Pana, Jezusa Chrystusa. On jako Zwycięzca powstał z grobu, aby również nam ofiarować pokój i nadzieję. 

Następnie ktoś z domowników odczytuje tekst Pisma Świętego.

Z Ewangelii według świętego Marka.

Po upływie szabatu Maria Magdalena, Maria, matka Jakuba, i Salome nakupiły wonności, żeby pójść namaścić Jezusa. Wczesnym rankiem, w pierwszy dzień tygodnia przyszły do grobu, gdy słońce wzeszło. Gdy spojrzały, zauważyły, że kamień był odsunięty. Weszły więc do grobu i ujrzały młodzieńca, siedzącego po prawej stronie, ubranego w białą szatę; i bardzo się przestraszyły. Lecz on rzekł do nich: «Nie bójcie się. Szukacie Jezusa z Nazaretu, ukrzyżowanego; powstał, nie ma Go tu. Oto miejsce, gdzie Go złożyli. Lecz idźcie, powiedzcie Jego uczniom i Piotrowi: „Idzie przed wami do Galilei, tam Go ujrzycie, jak wam powiedział”».

Po odczytaniu tekstu prowadzący modlitwę mówi:

Chrystus zmartwychwstał i żyje między nami. Dał nam moc, abyśmy się stali dziećmi Bożymi, dlatego ośmielamy się mówić:

Wszyscy:

Ojcze nasz…

Prowadzący modlitwę mówi:

Ogarnijmy także modlitwą i sercem wszystkich naszych krewnych i przyjaciół. Módlmy się szczególnie o ustanie epidemii, za chorych i służby medyczne, za samotnych, opuszczonych i przygnębionych, aby Zmartwychwstały Pan otworzył ich serca na nadzieję. Ogarnijmy modlitwą cały świat i prośmy zwracając się do Maryi:

Wszyscy:

Zdrowaś Maryjo…

Prowadzący modlitwę:

Pomódlmy się także za zmarłych. Wieczny odpoczynek, racz im dać, Panie…

MODLITWA BŁOGOSŁAWIEŃSTWA Prowadzący modlitwę mówi:

Módlmy się. Wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba i zasiadłeś z nimi do stołu. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością będziemy spożywać te dary: chleb przypominający „chleb żywy, który zstąpił z nieba” i dający życie światu; mięso, wędliny i wszelkie pokarmy, które będziemy jedli na pamiątkę baranka paschalnego i potraw, jakie Ty spożyłeś z Apostołami podczas Ostatniej Wieczerzy; jajka, znak nowego życia i naszego odrodzenia w chrzcie świętym. Pozwól nam z wiarą przeżywać Twoją obecność między nami i dojść do wiecznej uczty w domu Ojca. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. 

Wszyscy:

Amen.

Na zakończenie posiłku można wspólnie odmówić modlitwę:

Chwała Ojcu i Synowi,  i Duchowi Świętemu…

Można także zaśpiewać odpowiednią pieśń, np. Zwycięzca śmierci…