Niedziela (15.03) III Niedziela Wielkiego Postu


09:00

W int. ks. Radosława, ks. Jana i ks. Aleksandra (w podz., z prośbą)

11:00

W podz. i z prośbą dla rodziny (Gorzkie Żale)

14:00

W int. parafian

18:00

++ Jan, Stefania, Marian WICZKOWSCY

20:30

Różaniec o wybawienie naszej ojczyzny od wszelkich form zarazy

Poniedziałek (16.03)


18:00

++ członkowie szkaplerza Męki Pana Jezusa

19:00

O zdrowie dla Justyny

20:30

Różaniec o wybawienie naszej ojczyzny od wszelkich form zarazy

Wtorek (17.03)


18:00

W podz. za zdrowie Moniki (z okazji urodzin)

20:30

Różaniec o wybawienie naszej ojczyzny od wszelkich form zarazy

Środa (18.03)


18:00

++ babcie i dziadkowie z obojga stron

20:30

Różaniec o wybawienie naszej ojczyzny od wszelkich form zarazy

Czwartek (19.03)


09:00

+ Leszek GUŹDZIOŁ (w 20. rocznicę śmierci)

18:00

+ Józef GRAU

20:30

Różaniec o wybawienie naszej ojczyzny od wszelkich form zarazy

Piątek (20.03)


17:00

Droga Krzyżowa (wokół kościoła)

18:00

+ Zdzisław POLITOWSKI (z racji urodzin)

20:30

Różaniec o wybawienie naszej ojczyzny od wszelkich form zarazy

Sobota (21.03)


18:00

++ Mieczysław i Zofia KUBISZ, Kazimierz EBERTOWSKI

19:00

+ Józef BEMOWSKI

20:30

Różaniec o wybawienie naszej ojczyzny od wszelkich form zarazy

Niedziela (22.03) IV Niedziela Wielkiego Postu


09:00

++ Zygmunt, Józef, Jerzy FORMELA

11:00

O Boże błog. i potrzebne łaski dla o. Zdzisława (Gorzkie Żale)

14:00

W int. parafian

18:00

++ Bogusław, Edmund, Mieczysław i pokrewni

20:30

Różaniec o wybawienie naszej ojczyzny od wszelkich form zarazy

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

W niedziele Wlk. Postu śpiewamy Suplikację w int. powołań i o wybawienie naszej ojczyzny od wszelkich form zarazy

Osoby, które proszę o pomoc w utrzymaniu czystości w pomieszczeniach parafialnych to mieszkańcy ul. Kościelnej: nr 29 (21.03). Kolejne rodziny, które proszę o pomoc: nr 31 (28.03.). Bardzo dziękuję wszystkim rodzinom, które z zaangażowaniem dbają o naszą świątynię. Bóg zapłać. W czasie Wielkiego Postu nie ozdabia się ołtarzy kwiatami. Kolejna ulica, której mieszkańców będę prosił o pomoc w utrzymaniu czystości naszej świątyni to ul. Peplińskiego.

Biuro parafialne – w tym tygodniu czynne (wtorek – piątek) po Mszy św. o 18:00; w sprawach nagłych proszę o kontakt telefoniczny (tel. 889-238-654).

Nabożeństwa okresowe w Wielkim Poście (Droga Krzyżowa – wspólna wokół kościoła – piątek o 17:00; Gorzkie Żale – niedziela po Mszy św. o 11:00); uczestnictwo w tych nabożeństwach wynika ze zobowiązania wstępnego kandydatów do I. Komunii św. i do bierzmowania – w obecnej sytuacji nieobecność dzieci i młodzieży jest usprawiedliwiona; uczestnictwo w tych nabożeństwach daje możliwość uzyskania odpustu zupełnego, który możemy ofiarować każdorazowo (raz dziennie) za siebie lub za jedną duszę czyśćcową; dodatkowo: codziennie różaniec w domach o 20:30 (w łączności z kaplicą Świętej Rodziny w Domu Parafialnym, gdzie będzie trwało wystawienie Najświętszego Sakramentu od 20:00 do 21:00)

Ze wzg. na kwarantannę i inne obostrzenia wynikające z walki z koronawirusem, próby do spektaklu teatralnego, są przełożone na jesień 2020. 

Parafialny Zespół Caritas Wolontariat wraz ze Stowarzyszeniem Aktywni Kaszubi będzie organizował w Domu Parafialnym w Skorzewie comiesięczne Warsztaty „Jak przeżyć żałobę”: od marca do grudnia 2020 w każdą pierwszą sobotę miesiąca. Każde spotkanie trwa od 9:00 do 13:30. Szczegółowe informacje i zapisy (każdorazowo) pod nr tel. 698-994-700 lub adresem: ; Drugie spotkanie odbędzie się 04. kwietnia 2020. Liczba uczestników ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Jeśli kwarantanna zakończy się 29. marca to Warsztaty odbędą się we wskazanym terminie

Dla osób, które zaangażują się w inicjatywę Duchowej Adopcji (25.03.2020 – 25.12.2020) będzie czekał Modlitewnik z rozważaniami na każdy z 280 dni – podjęcie zobowiązania odbędzie się 25.03.2020 na Mszy św. o 18:00.

Rekolekcje w Wielkim Poście: parafialne (29.03.-01.04.) poprowadzi ks. Sylwester Ziemann, kustosz sanktuarium bł. Doroty z Mątowach Wlk., a szkolne (30.03.-01.04.) poprowadzą SS. Niepokalanki z Kościerzyny. Jeśli kwarantanna zakończy się 29.03. to rekolekcje odbędą się we wskazanym terminie.

Osoby chcące wziąć udział w uroczystości beatyfikacji Księdza Prymasa Stefana Wyszyńskiego (w Warszawie, 7 czerwca 2020) proszę o kontakt do dziś, 15 marca – na razie zapisało się 18 osób.

Caritas Diecezji Pelplińskiej zwraca się z prośbą o przekazanie 1% podatku dochodowego. Numer KRS 0000252333. Ze strony internetowej Caritas Diecezji Pelplińskiej można pobrać darmowy program do rozliczania podatku (www.pelplin.caritas.pl)… Pod chórem w kościele znajdują także ulotki informujące o możliwości przekazania 1% z podatku na Hospicjum Kartuskie

Pod chórem są krzyżyki (poświęcone), przygotowane z Pierwszego Krzyża Misyjnego naszej parafii, chętni mogą je wziąć – ofiary można złożyć do skarbony na potrzeby kościoła 

Tegoroczna TDK dla Mężczyzn (5 edycja) NIE odbędzie się w piątek 20.03. – https://elektronicznezapisy.pl/event/g0b9p1c730n0x165h81268g3n6d8a4a3/clients.html . Nowy termin tej inicjatywy podamy po zakończeniu kwarantanny.

Bieg do Pustego Grobu (2 edycja) odbędzie się w poniedziałek 13.04. – http://uks-skorzewo.pl/aktualnoci/aktualnoci-aktualnoci/ii-bieg-do-pustego-grobu-juz-za-dwa-miesiace/ Jeśli kwarantanna zakończy się 29. marca to Bieg odbędzie się we wskazanym terminie

Zaplanowana na 20 i 21.03.2020 r. Zbiórka żywności długoterminowej pod hasłem „Tak – Pomagam” jest przełożona na inny termin

Caritas Diecezji Pelplińskiej zachęca, aby rodziny i parafie zaangażowały się w akcję „Skarbonka miłosierdzia”. – są one już dostępne […] Dzieci i młodzież są zaproszeni do udziału w konkursie „Logo ze skarbonki”.

Ze względu na obowiązującą kwarantannę NIE przyjedzie do naszej parafii kleryk, który miał gościć w związku z dniem powołań – kolekta dzisiejsza (15.03.) jest jednak przeznaczona na WSD w Pelplinie – dzisiejsze: katecheza dla bierzmowanych i podchody dla nich są odwołane

Jeśli jest podejrzenie zarażenia KORONAWIRUSEM: telefony w Kościerzynie: do stacji sanitarno-epidemiologicznej (58.686-69-48) oraz do najbliższego oddziału zakaźnego (692-101-253); ogólnopolski tel. alarmowy (112); infolinia NFZ w sprawie Koronawirusa (800-190-590)

Postanowienia parafialne wynikające z wprowadzenia kwarantanny

Ustalenia Księży Biskupów, które są podstawą do tych decyzji:

 • Kościół parafialny będzie otwarty codziennie od 8:00 do 19:00
 • Poza liturgią w strefie ołtarzowej kościoła będzie załączony alarm
 • Wszystkie Msze św. będą celebrowane w kościele
 • Postanowienia parafialne wynikające z wprowadzenia kwarantanny Postanowienia parafialne wynikające z wprowadzenia kwarantanny
 • Na każdej Mszy św. może być maksymalnie 50 osób (w związku z powyższym na Msze św. zapraszam wg proponowanego grafiku, aby uniknąć sytuacji, w której na jednej byłoby kilka osób, a na innej zbyt wielka ilość nie mogłaby być wpuszczona)

MSZE NIEDZIELNE

Sobota18:00ul. Rekowska, ul. Polna, ul. Wąska, ul. Długa, ul. Łąkowa, ul. Rzemieślnicza
19:00ul. Leśna; ul. Źródlana; ul. Kasztanowa; ul. Jeziorna, ul. Wodna; ul. Kwiatowa
Niedziela09:00ul. Sarnia; ul. Zielona; ul. Zielona Dolina; ul. Zielone Wzgórze; ul. Klonowa; ul. Nowowiejska; Wybudowanie pod Kościerzynę; ul. Kościelna
11:00ul. Kolejarzy, ul. Lipowa, ul. Pelplińskiego nr 7-1, Cicha, Złota; Stara Sikorska Huta; ul. Łubinowa; ul. Polna; ul. Malinowa,  ul. Słonecznikowa, ul. Kościerska; ul. Wrzosowa, ul. Na Zakręcie) z Gorzkimi żalami (adoracja)
14:00ul. Zdrojewskiego, Peplińskiego; ul. Spacerowa i ul. Sportowa; ul. Na Wzgórzu, ul. Kościerska, ul. Spokojna; ul. ks. Repińskiego; ul. Ks. Wryczy; ul. Młyńska) z Koronką do Miłosierdzia Bożego (adoracja)
18:00ul. Pogodna; ul. Brzozowa, ul. Ogrodowa; ul. Starowiejska, ul. Krótka, ul. Słoneczna

RÓŻANIEC CODZIENNY

20:30Proboszcz w kaplicy przed Najświętszym Sakramentem – wierni mają łączyć się duchowo, odmawiając w tym czasie w rodzinach

SPOWIEDŹ

W tygodniuOd 17:00 do 18:00 (adoracja)

TRANSMISJE MSZY ŚWIĘTYCH

Niedziela, 15 marca 2020 r.

 • 07:00TVP 1
 • 09:00Polskie Radio, Program Pierwszy
 • 09:30Telewizja TRWAM
 • 11.00TVP 1
 • 13:00TVP POLONIA

Poniedziałek, 16 marca 2020 r. – Niedziela, 22 marca 2020 r.

 • 07:00z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach – TVP1

Poniedziałek, 16 marca 2020 r. – Piątek, 20 marca 2020 r.

 • 20:00 z Jasnej Góry w intencji ustania epidemii, TVP3 pasmo ogólnopolskie oraz na kanale YouToube dostępnym na stronach internetowych: www.jasnagora.pl i www.episkopat.pl

Ponadto, transmisje Mszy Świętych będą dostępne za pośrednictwem innych telewizji, stacji radiowych oraz w internecie.

Transmisja Mszy Świętej z kaplicy Biskupa Pelplińskiego Ryszarda Kasyny: Niedziela, 15 marca 2020 r. godz. 15:00 Wideo: YouTube/radioglos, Facebook/radioglos Audio: Pelplin 91,4 fm, Szymbark 94,2 fm, Chojnice 97,1 fm oraz na www.radioglos.pl

KOMUNIKAT BISKUPA PELPLIŃSKIEGO

W trosce o bezpieczeństwo i dobro wiernych, niniejszym postanawiam, że wskazania zawarte w Zarządzeniu nr 1/2020 Rady Stałej KEP z dnia 12 marca br. obowiązują na terenie diecezji pelplińskiej. W związku z powyższym:

 1. Udzielam dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 29 marca br. włącznie, zgodnie z p. 1 ww. zarządzenia Rady Stałej KEP;
 2. wszystkie wizytacje i bierzmowania do dnia 29 marca br. włącznie zostają przeniesione na jesień 2020 r.; szczegółowe terminy zostaną podane zainteresowanym księżom proboszczom w późniejszym czasie;
 3. przypomina się, iż odwołane obecnie rekolekcje szkolne – zgodnie z prawem oświatowym – można, w miarę możliwości, zorganizować w szkołach w innym terminie, który proboszczowie powinni ustalić z dyrektorami szkół;
 4. celebracja diecezjalna XXXV Światowego Dnia Młodzieży zostaje przeniesiona z Niedzieli Palmowej, 5 kwietnia br. w Kościerzynie na obchody „Przystani – warsztatów dla duszy” dnia 20 czerwca br. w Pelplinie;
 5. w czasie Mszy Świętych w modlitwie wiernych należy dodać wezwanie w intencji chorych, ich najbliższych i całej służby zdrowia, a w czasie śpiewania Suplikacji w intencji powołań dołączyć intencję o oddalenie choroby i powstrzymanie epidemii.

+Ryszard Kasyna

Biskup Pelpliński

Pelplin, 12 marca 2020 r.

ZARZĄDZENIE NR 1/2020 RADY STAŁEJ KEP (12.03.2020 R.)

Z wiarą w Opatrzność Bożą i w trosce o życie i zdrowie społeczeństwa i w nawiązaniu do komunikatów Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski podejmujemy decyzję o wprowadzeniu prewencyjnych środków ostrożności w sytuacji zagrożenia koronawirusem. Kościół od dwóch tysiącleci służy osobom chorym i potrzebującym, nawet w czasach epidemii, nie rezygnując z głoszenia Ewangelii oraz sprawowania sakramentów świętych.

 1. Mając na uwadze zagrożenie zdrowia oraz życia (zgodnie z kan. 87 § 1, kan. 1245 i kan. 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego), rekomendujemy biskupom diecezjalnym udzielenie dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 29 marca br. następującym wiernym: a. osobom w podeszłym wieku, b. osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.), c. dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę, d. osobom, które czują obawę przed zarażeniem.

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcamy, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcamy też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

 1. W czasie liturgii do dnia 29 marca br. należy przestrzegać w kościołach następujących zasad: a. kapłani i nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej przed rozpoczęciem liturgii powinni dokładnie umyć ręce i kierować się zasadami higieny, b. przypominamy, że przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii Świętej na rękę, do czego teraz zachęcamy, c. znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk, d. cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego, e. należy powstrzymać się ponadto od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie, f. na kratki konfesjonałów należy nałożyć folie ochronne, g. rezygnujemy z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą.
 1. W obecnej sytuacji przypominamy, że „tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach” (Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp. S. Gądeckiego, 10.03.2020). W związku z tym zachęcamy wszystkich wiernych, aby poza liturgią nawiedzali kościoły na gorliwą modlitwę osobistą. Polecamy duszpasterzom: a. aby kościoły pozostawały otwarte w ciągu dnia, b. aby kapłani troszczyli się o dodatkowe okazje do spowiedzi i adoracji Najświętszego Sakramentu, c. aby – przy zachowaniu należytych zasad higieny – kapłani i nadzwyczajni szafarze odwiedzali chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną.
 1. Jednocześnie informujemy, że do dnia 29 marca br.: a. liturgie z udzieleniem sakramentu bierzmowania przeniesione zostają na terminy późniejsze, b. zawieszone zostają pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę oraz rekolekcje szkolne organizowane przez parafie. Jednocześnie prosimy środki społecznego przekazu oraz duchownych o propozycje rekolekcji w Internecie, które w ten sposób mogą być przeżywane w domu, c. sprawy rekolekcji dla dorosłych oraz organizację innych spotkań pozostawia się roztropnemu rozeznaniu księży proboszczów.

Prosimy o solidarność z osobami starszymi i potrzebującymi, np. poprzez pomoc w zakupach. Prosimy wszystkich ludzi wierzących o modlitwę w intencji ochrony przed chorobami, a także o pokój serc i łaskę głębokiego nawrócenia dla każdego z nas. Dobremu Bogu polecajmy wszystkich zmarłych na skutek koronawirusa. Módlmy się o zdrowie dla chorych, tych, którzy się nimi opiekują, lekarzy i personelu medycznego oraz wszystkich służb sanitarnych. Módlmy się o wygaśnięcie epidemii. Zgodnie z Tradycją Kościoła zachęcamy do śpiewania w naszych kościołach suplikacji „Święty Boże, Święty Mocny… Od powietrza, głodu, ognia i wojny, zachowaj nas Panie”.

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, 12 marca 2020 r.

KOMUNIKAT BISKUPA PELPLIŃSKIEGO

W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce oraz stosując się do decyzji organów państwowych ograniczających do pięćdziesięciu liczbę uczestników zgromadzeń, niniejszym postanawiam, aby w kościołach i kaplicach diecezji pelplińskiej podczas Mszy Świętych i nabożeństw nie przebywało więcej niż 50 osób. Zbliżając się do ww. określonej liczby wiernych wewnątrz świątyni, należy zamknąć drzwi i umieścić odpowiednią informację na zewnątrz lub ustanowić osobę/osoby, która/e nie będą wpuszczały wiernych i informowały o obowiązujących zakazach państwowych. Należy wytłumaczyć, że te szczególne środki ostrożności mają na celu zapewnienia bezpieczeństwa, a więc – pomimo ogromnego głodu i pragnienia Eucharystii – są wyrazem miłości bliźniego.

Kapłani proszeni są o przypominanie wiernym o dyspensie od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych Mszach Świętych, której udzieliłem wczoraj (zob. Kurenda nr 11/2020 z 13 marca 2020 r., poz. 53, s. 32) oraz o możliwości uczestniczenia w nabożeństwach za pośrednictwem transmisji w środkach społecznego przekazu. Taką informację należy umieścić w gablocie ogłoszeń oraz na stronie internetowej parafii.

Proszę również, aby przy zachowaniu należytych zasad higieny – kapłani i nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej odwiedzali chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną. Członkowie Parafialnych Oddziałów Caritas powinni zapewnić pomoc osobom potrzebującym poprzez dostarczenie zakupów, w niektórych sytuacjach przyniesienie opału itp.

Biorąc pod uwagę komunikat Przewodniczącego KEP z 13 marca br., również zwracam się z prośbą do kapłanów, aby każdego dnia o godzinie 20.30 – bez udziału wiernych – odmawiali w kościele różaniec w intencji osób chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych, a także o pokój serc i łaskę nawrócenia. Proszę wiernych, aby w tym samym czasie w swoich rodzinach odmawiali różaniec w duchowej łączności z kapłanami.

Proszę Miłosiernego Boga o zmiłowanie i oddalenie chorób, a Najświętszą Maryję Pannę Uzdrowienie Chorych o wsparcie. Wszystkim z serca błogosławię.

+ Ryszard Kasyna

Biskup Pelpliński

Pelplin, 13 marca 2020 r.

KOMUNIKAT SZKOŁY W SKORZEWIE

W odniesieniu do decyzji premiera Mateusza Morawieckiego z dnia 11.03.2020r. w sprawie zawieszenia zajęć we wszystkich placówkach oświatowych i uczelniach w Polsce z powodu rozprzestrzeniającego się koronawirusa – Dyrekcja i Grono Pedagogiczne Zespołu Szkół w Skorzewie informuje, że będą na bieżąco przesyłane zadania z poszczególnych przedmiotów. Informacje te będą przekazywane elektronicznie przez e-dziennik.

Zwracamy się z prośbą o systematyczne sprawdzanie skrzynki odbiorczej. Prosimy o przekazanie tej informacji między sobą, w szczególności osobom, które nie mają bieżącego dostępu do łącza internetowego.

Od poniedziałku 16.03.2020r. szkoła zostaje zamknięta. Wszelkie dokumenty można składać w zamkniętej kopercie w godz. 8.00 – 13.00. Pracownik odbierze dokumenty przy głównym wejściu Szkoły Podstawowej.

Z poważaniem

Dyrektor Zespołu Szkół w Skorzewie

Maria Czekaj